© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
Gazdaság és Közélet - nyomtatott
Gazdaság és Közélet - nyomtatott : Biomassza tüzelés a Bakonyi Erőműben

Biomassza tüzelés a Bakonyi Erőműben

Ajkán, a Bakonyi Erőmű Zrt-nél az elmúlt időszakban meghatározó volt az erőmű alapanyagának nevezetesen a fosszilis energiahordozónak (a szénnek) minőségi romlása, ami jelentősen megnehezítette a szigorodó környezetvédelmi emissziós normáknak való megfelelést. Mivel technológiai és területi adottságaink nem teszik lehetővé, hogy a villamos energia piacon versenyképes árral tudjunk megjelenni, hogy egyúttal a környezetvédelmi szigorú követelményeknek is megfeleljünk.

 

 

A technológiai berendezéseink - kisebb átalakítást követően – alkalmassá váltak a biomassza eltüzelésére, ezért 2003 második felében két kazánt átépítettünk ennek érdekében. Ezáltal középtávon is képesek vagyunk a környező fafeldolgozó üzemek és erdőgazdaságok által biztosított tüzelőanyag felhasználásával fenntartani a termelésünket.  

A fenntartható energiaszolgáltatás, a munkaerő megtartása és a környezetterhelés drasztikus csökkentése érdekében már úgynevezett biotüzeléssel is üzemeltetünk négy kazánt Ajkán, 2004-től kezdődően. Érdemes itt megemlíteni, hogy az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményéhez csatolt kiotói jegyzőkönyvben 1997 decemberében a fejlett ipari országok nagy része kötelezettséget vállalt arra, hogy csökkentsék az üvegházhatás kialakulásában szerepet játszó gázok koncentrációját. Az abbéli keretszámok elsősorban a széndioxidra vonatkoznak, amelyeknek jelentős hányadát a hagyományos fosszilis tüzelőanyagot (szén, kőolaj, földgáz) használó erőművek adják.

Magyarországon egyébiránt 2,3 millió m3 tüzifát használunk fel energiatermelésre (egy m3 tűzifa átlagos tömege 0,6 tonna). A forgalmazási állapotban közel egyharmadnyi nedvességtartalom mellett egy tonna fa energiatartalma 14,5 GJ. Az erdőgazdálkodás mostani energia-kibocsátása mintegy 24 PJ/év,  amelyhez még társulnak a primer melléktermékek  hulladék fa), az importból származó fűrészipari hulladékok további  4 PJ/év energiabázist képezve.

Mindezeket figyelembe véve stratégiánkban 300 ezer tonna/év megújuló bioenergia felhasználás szerepel. Az említett négy kazán korábban hibrid-fluid gőzkazánként üzemelt, amelyben a termelt hőenergiát a gőzturbinán hasznosítjuk villamosenergia-termelésre, illetve értékesítésre 2004 februárjától.

A bioenergia átalakítás legszembetűnőbb eredménye a hatásfok javulása mellett a környezetterhelésben jelentős. A fából keletkezett hamu megközelíti az egy százalékot, melynek megkötésével – a kezdeti bizonytalanságok után – a speciális filterek jó eredménnyel megbirkóznak. A fatüzelés során kéndioxid nem keletkezik, az egyéb értékek - gázok, emissziós paraméterek - a levegőarány szabályozásával jóval a határok alatt tarthatók. A termelt villamos energia értékesítése a szaktárca rendelete alapján több éven át biztosított.

A Bakonyi Erőmű Zrt. a jövőben számol a biomassza tüzelésen alapuló kondenzációs villamos energia termeléssel, mivel középtávon képesek vagyunk a környező fafeldolgozó üzemek és erdőgazdaságok által biztosított tüzelőanyag felhasználásával fenntartani termelésünket. Természetesen továbbra is keressük az egyéb, mezőgazdaságból származó, a berendezéseinkben felhasználható biomassza tüzelőanyagokat. Ezzel az átalakítással biztosítani tudjuk a gazdasági és környezetvédelmi céljaink megvalósítását, amely egyúttal erdőgazdálkodóknak biztos jövedelemforrást jelent és erdőtelepítési program végrehajtására ösztönöz, garantálva annak pénzügyi feltételeit. 

 Megjegyezzük, hogy a biomassza elégetésekor csak annyi széndioxid termelődik, amennyit a növényi fotoszintézis felhasznál. Így a biomassza alapú energia termelés egy lehetséges megoldást kínál az üvegházhatást okozó széndioxid kibocsátás mérséklésére. Hazánkban a jelenlegi felhasználást tekintve az erdőgazdálkodásból származó biomassza képezi a legnagyobb részarányt. Ám lehetőség van – miként már említettük – az agráriumból származó egyéb növényi és állati termékek, illetve feldolgozási melléktermékek hasznosítására is, előnyös piacot nyújtva ezen termékeknek. Ahogy mondani szokás, alap: minden olyan növény alkalmas energiahordozónak, amelynek a nedvességtartalma alacsony (negyven százaléknál kisebb) így az átalakítás során energianyereségre lehet számítani.

 Nyilvánvaló, hogy a biomassza felhasználása csak látszólag tűnik egyszerűnek. Kedvezőtlen üzemviteli tapasztalataink vannak az „aprószemcsés” és szálas anyagok (korpa illetve szalma) tüzelésekor a kazán fűtőfelületeinek salakosodása miatt. Az ipari fa tüzelésekor ezt nem tapasztaljuk szerencsére, viszont kivételesen a napraforgóhéjat már sikeresen használjuk.

A Gödöllői Szent István Egyetem szakemberei – többek között – vizsgálatokat végeztek az utóbbi években elhíresült szarvasi energiafű tüzeléstechnikai jellemzőiről. Megállapították, hogy az efféle tulajdonságokkal bíró lágyszárú növények jelentős eltéréseket mutatnak a fa tüzeléstechnikai tulajdonságaitól. Az eltérések elsősorban a hamu lágyulási hőmérsékleteinél számottevőek. Ez az érték a fa hamujához képest 300-400 Cş-al alacsonyabb! Következésképpen ez okozza az ilyen típusú anyagok alkalmazása esetén tapasztalt salakosodást, illetve a lerakódást. A probléma megoldására kísérleteket is végeztünk tüzelési adalékanyagok alkalmazásával, viszont e tekintetben még nincs optimális eredmény.

A hazai biomassza tüzelésű erőművek megalakították a Biomassza Erőművek Egyesülését (BEE) azzal a céllal, hogy a tagok kidolgozzák és alkalmazzák az energiaültetvények perspektivikus termelési, telepítési és támogatási rendszerét, valamint az agráriumban keletkezett hulladékok begyűjtésének támogatási rendszerét. Szakmai fórumot teremtenek a biomassza tüzeléstechnika fejlesztésére, az elért eredmények publikálására. Ezzel teljesítve a megújuló energiákból termelt villamos energiára tett európai uniós vállalásokat illetve kötelezettségeket.

Németh Frigyes

vezérigazgató

 

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 

HIR-HALOM