Az Enterprise Europe Network 500 vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó szervezetet fog össze. Feladata az uniós kereskedelmi politika közvetítése mellett a vállalkozások versenyképességének növelése, finanszírozási lehetőségeik bővítése - mondta el Herczog Edit EU parlamenti képviselő. Hozzátette: komoly lehetőséget nyújt a magyar vállalkozóknak is, mert az itt elkülönített pénzt nem kvóta szerinti elosztással, hanem a hálózatba bekapcsolódó, az EU bármely állampolgára igényelheti vállalkozása fejlesztésére. Ezért alakult meg a magyar konzorcium, hogy ebben segítséget nyújtson a vállalkozóknak.
Magyarországon a hálózatot működtető konzorcium koordinátora a magyar befektetés-ösztönzési és kereskedelemfejlesztési ügynökség, az ITD Hungary Zrt., tagjai pedig kereskedelmi- és iparkamarák (Győrött, Pécsett, Székesfehérvárott, Debrecenben és Szegeden), a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat konzorcium megyei szervezetei (Zalaegerszegen és Nyíregyházán), illetve az InnoStart Alapítvány. A hálózat munkáját további három kamarai közreműködő segíti Salgótarjánban, Szolnokon és Szekszárdon.
A tájékoztatón bemutatkoztak a konzorcium tagjai is. Pongorné Csákvári Marianna, az InnoStart Alapítvány igazgatója, felhívta a figyelmet arra, hogy a konzorcium tagjai komoly felelősséget vállaltak a hálózathoz való csatlakozáskor, mert a hálózat működtetéséhez kapott EU-támogatás mellé a támogatás összegének megfelelő pénzzel kell hozzá járulniuk.
A vállalkozások nemzetköziesedését, az uniós piacon való aktív részvételüket, a technológia-transzfert, az innovációt és ezen belül a kis- és középvállalkozások versenyképességének növelését számos szolgáltatás segíti: a hálózat információs rendezvényeket szervez, cégre szabott tanácsadást nyújt, belföldi és külföldi üzletember-találkozókat, innovációs, konferenciákat, technológia-transzfer rendezvényeket szervez.
Az Európai Unió kutatás-fejlesztési keretprogramjában, az FP7-es pályázatokban való részvételt is számos szolgáltatás támogatja, a hálózat segít a nemzetközi partnerkeresésben, pályázatíró rendezvényeket szervez.
A vállalkozások számára a hálózat legfontosabb előnye a teljes területi lefedettség és a szakmai kompetencia mellett az úgynevezett „no wrong door” koncepció – mondta el Dobos Erzsébet, az Enterprise Europe Network magyarországi hálózatának igazgatója. Bárhol forduljon is a vállalkozás a hálózat irodáihoz – Európában, Magyarországon, Budapesten vagy Szegeden – mindenütt egységes szolgáltatások érhetők el számára – tette hozzá az igazgatóasszony.
A hazai hálózatot működtető konzorcium koordinátora az ITD Hungary Zrt. eddigi tevékenysége során is kiemelt figyelmet szentelt a kis- és középvállalkozások segítésére. Üzletfejlesztési tevékenysége során azok külpiacra lépését, korábbi Euro Info Központja révén – mely kiemelkedően sikeres tagja volt a Bizottság vállalkozásfejlesztési hálózatának – felkészítésüket eddig is támogatta – mondta el Rétfalvi György, az ügynökség vezetője, majd kiemelte, hogy a hálózat szolgáltatásai mellett az ITD Hungary Zrt. teljes eszköztára továbbra is elérhető a vállalkozások számára.
Kiss Árpád