© A Gazdaság és Közélet online változata - XIX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XIX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓNYOMTATOTT VÁLTOZAT(archív  

 
Naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2024

 

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
Napi Plusz
Napi Plusz : MIÉRT VÁGYNAK TITOKBAN AZ EU-S TISZTVISELŐK DONALD TRUMP GYŐZELMÉRE?

MIÉRT VÁGYNAK TITOKBAN AZ EU-S TISZTVISELŐK DONALD TRUMP GYŐZELMÉRE?

Bár nyilvánosan nem ismerik el, uniós tisztségviselők szerint mégis Donald Trump győzelme lehet az, amire az Európai Uniónak szüksége lenne ahhoz, hogy „magához térjen”. Vagyis, hogy megerősítse a katonai védelmét, és továbblépjen a koronavírus-járvány és az ukrajnai háborút követő energiaválság időszaka után.  


    Az amerikai kézben levő Politico című lap brüsszeli kiadása összesen hat, magát megnevezni nem kívánó brüsszeli bürokratával folytatott beszélgetést arról, milyen hatást gyakorolna az EU-ra, hogyha a republikánus jelölt, Donald Trump nyerné meg a küszöbön álló amerikai elnökválasztást.
    Egy második elnöki ciklus Donald Trump részéről beadná azt a „keserű pirulát”, amelyre a széttöredezett EU-nak szüksége lenne ahhoz, hogy leküzdje megosztottságát és egységes tömbként haladjon előre – így foglalták össze a Politico cikkében a tisztségviselők véleményét.
    A hatás „földrengésszerű” lenne – fogalmaz a szerző. Ugyani „fájdalmas emlékeik” vannak Trump első elnöki ciklusáról, amikor szidta, korholta az uniós vezetőket, Brüsszelt „pokoli lyuknak” nevezte, és kereskedelmi háborút indított az Európai Unió ellen.
    A nyilatkozók kiemelték: ami az orosz–ukrán háborút illeti, Trump szándéka szerint az újraválasztása utáni napon véget vetne a konfliktusnak, feltehetően Kijev beleegyezése nélkül. Szerintük, ha visszatér a Fehér Házba, az újabb Trump-kormányzat, a NATO 1949-es megalakulása óta nem látott mértékben fokozná az Európára nehezedő nyomást.
    Trump tehát segít felhívni a figyelmet a védelmi finanszírozásra – mondta egy uniós tisztviselő, aki szerint jótékony lehet egy megállapodás az ukrajnai béketervről.
    Az Ukrajna számára szánt fegyverek finanszírozásának kérdésével kapcsolatban a Politico emlékeztet: az uniós országok egy csoportja jelenleg közösen akar kölcsönt felvenni, eurókötvények kibocsátásával.
    A lépést azonban ellenzik többek között az olyan „fukar” államok, mint Németország és Hollandia.
    A védelmi célú eurókötvényeket szorgalmazók abban reménykednek, hogy Trump második elnöki ciklusa – a világjárványhoz hasonlóan – mozgósíthatja ezeket az országokat, és ráveheti őket a közös hitelfelvétel elfogadására. Ezzel szemben Harris győzelme további muníciót adna azoknak, akik ellenzik az ötletet – hangoztatta egy uniós diplomata.
    Hasonló logika érvényes Európa régóta elakadt kísérleteire, hogy harmonizálja egységes piacát és beindítsa vérszegény gazdaságát.
    Mario Draghi, az Európai Központi Bank volt vezetője a múlt hónapban közzétett, mérföldkőnek számító jelentésében arra figyelmeztetett, hogy Európát a gazdasági hanyatlás végveszélye fenyegeti. Szerinte ahhoz, hogy elkerülje az Egyesült Államok és Kína lemaradását, a blokknak egységesítenie kell a piacait és nagymértékben be kell ruháznia az ipari kapacitásokba.
    Az uniós piac, különösen a pénzügyi szektor harmonizálását célzó reformok azonban az évtizedes tanácskozások ellenére sem jutottak messzire. Uniós tisztviselők szerint egy újabb Trump-időszak lehet az a katalizátor, amely arra kényszeríti a vonakodó országokat, hogy végre elfogadják bankjaik és tőzsdéik közös felügyeletét.
    „Hogyan jutunk el a Draghi-jelentés olvasásától annak végrehajtásáig? Ez az a pont, ahol Trump egy bizonyos irányba terelheti a dolgokat” – mondta az egyik tisztviselő, utalva Mario Draghi volt olasz miniszterelnök 2024-es, az európai versenyképességről és az EU jövőjéről szóló jelentésére.
    A kereskedelem terén Trump visszatérése ugyancsak a változás motorja lehet, és a blokkot a franciák által szorgalmazott protekcionistább megközelítés felé mozdíthatja el – írja a Politico.
    A brüsszeli bürokraták úgy vélik: a „Kína-ellenes héjákat”, a Pekinggel való erős szembefordulást szorgalmazó uniós csoportot is megerősíthetné egy Trump-elnökség.
    A Trump-kormányzat nyomására korábban több európai ország is lemondott a Huawei kínai távközlési óriáscéggel kötött szerződésekről az Egyesült Államok által jelzett kiberbiztonsági aggályok közepette – emlékeztet a lap. Az utóbbi időben különösen Németország kerüli a Kínával való konfrontációt a Huawei miatt, mert attól tartott, hogy Peking megtorlást alkalmazhat az autóiparával szemben. Az ország az év elején beleegyezett, hogy kizárja a Huaweit a hálózataiból, de a végrehajtás napját a vártnál későbbre tolta – összegez a Politico.
    Joe Biden jelenlegi elnöksége alatt Washington hangneme Európával szemben békülékenyebb volt.
    Antony Blinken külügyminiszter 2021-ben azt mondta Európának, hogy az Egyesült Államok nem fogja szövetségeseinket a „mi vagy ők” - választás elé kényszeríteni Kínával szemben.
    Trump alatt ez a békülékeny megközelítés 180 fokban megváltozhat – ami a Kína-ellenes sólymoknak kedvezne.
    „Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen egyértelműen keményebb megközelítést akar Kínával szemben, de a tétova tagállamok, elsősorban Németország ellenállásába ütközik” – mondta egy magas rangú uniós tisztviselő. „Egy kis lökés egy újabb Trump-kormányzat részéről inkább segítene neki, mint ártana.”
    „Az európaiaknak saját kezükbe kell venniük a sorsukat, függetlenül attól, hogy kit választanak meg amerikai elnöknek” – mondta Benjamin Haddad francia Európa-ügyi miniszter a múlt héten a francia televízióban.
    Az viszont nem derül ki a Politico összeállításából, hogy egy identitását komolyan vevő európai álláspont kialakításához miért van szükség Donald Trumpra, vagy bárkire is, mi okból nem képesek az európaiak saját érdekeik képviseletére.

  2024.11.03.
 

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 

HIR-HALOM     

 

- JÖVŐRE NEM LESZ BALATON SOUND

- LETARTÓZTATTÁK A BUDAPESTEN MEGGYILKOLT AMERIKAI NŐ FELTÉTELEZETT GYILKOSÁT

- VILÁGHÁBORÚS ROBBANÓESZKÖZT TALÁLTAK EGY ÁSATÁS SORÁN KECSKEMÉTEN

- GÁZOLT A VONAT GYŐRSZABADHEGY ÉS MÉNFŐCSANAK KÖZÖTT

- PEST VÁRMEGYE: KÉT HORGÁSZ BELEESETT A DÁNYI TÓBA, EGYIKÜKET MENTŐHELIKOPTER SZÁLLÍTOTTA KÓRHÁZBA

- HÉT ÉV FEGYHÁZBÜNTETÉSRE ÍTÉLTEK EGY IDŐSEKET KIFOSZTÓ NŐT

- FORGALOMMAL SZEMBEN HAJTOTT FEL AZ M5-ÖS AUTÓPÁLYÁRA EGY TÖRÖK KAMIONOS

- RENGETEG ÉRINTETLEN KINCSET TÁRTAK FEL A RÉGÉSZEK EGYIPTOMBAN

- NOVEMBERBEN IS VÁRJA A LÁTOGATÓKAT AZ ÓPUSZTASZERI NEMZETI TÖRTÉNETI EMLÉKPARK