© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
Napi Plusz
Napi Plusz : SVÉDORSZÁGBAN BOJKOTTAL TILTAKOZNAK A VÁSÁRLÓK AZ ELSZABADULT ÉLELMISZERÁRAK ELLEN

SVÉDORSZÁGBAN BOJKOTTAL TILTAKOZNAK A VÁSÁRLÓK AZ ELSZABADULT ÉLELMISZERÁRAK ELLEN

Svédországban egyhetes élelmiszerbojkottal tiltakoztak a vásárlók az elszabadult árak ellen, miközben Magyarországon a kormány az árrésstop bevezetésével már elkezdte megfékezni a drágulást.


    Svédországban egyre nagyobb felháborodást vált ki az élelmiszerárak drasztikus emelkedése. Az infláció mérséklődése ellenére az alapvető élelmiszerek, például a sajt és a tej ára továbbra is meredeken emelkedik, ezért a fogyasztók bojkottal próbálják kikényszeríteni a változást – írja a The Guardian.
    Egyes becslések szerint egy svéd család éves élelmiszerköltsége 2022 januárja óta akár 30 000 koronával (kb. 2,3 millió forinttal) is emelkedhetett.
    A lakosság tiltakozásként egyhetes bojkottot hirdetett az ország legnagyobb élelmiszerláncaival szemben, köztük a Lidl, az Ica, a Coop és a Willys ellen. A Bojkotta vecka 12 (Bojkott a 12. héten, vagyis 2025. tizenkettedik hetén) névre keresztelt kezdeményezés a közösségi médiában terjedt el, és hatalmas társadalmi vitát indított el.
    A szervezők szerint a nagy élelmiszerláncok és termelők óriási hasznot húznak az árnövekedésből, miközben a fogyasztók egyre nehezebben tudják megfizetni a legalapvetőbb termékeket is.
    A bojkott hatására egyes szupermarketláncok kisebb forgalomcsökkenést tapasztaltak, mások szerint viszont az intézkedés nem gyakorolt számottevő hatást. Az ICA egyik szóvivője azt is megjegyezte, hogy egyes boltokban az eladatlan termékek mennyiségének növekedése miatt több élelmiszer-hulladék keletkezett.
    Több kormánytisztviselő és szakértő figyelmeztetett arra, hogy a bojkott akár az ellenkező hatást is kiválthatja, és tovább növelheti az árakat – azonban a svéd kormány hajlik arra, hogy intézkedéseket hoznak az árak csökkentésére és a verseny fokozására.
    A nagy élelmiszerláncok eközben a globális gazdasági helyzetet, a geopolitikai feszültségeket, a klímaváltozást és az alapanyagárak emelkedését okolják a drágulásért.
    Míg Svédországban a vásárlók próbálnak nyomást gyakorolni az árak csökkentésére, Magyarországon a kormány már konkrét lépéseket tett a fogyasztók érdekében. Bár Magyarországon hasonló folyamatok zajlottak az elmúlt időszakban, a hazai kormány nem hagyta kizárólag a piacra a helyzet kezelését, hanem közvetlenül beavatkozott az árak alakulásába.
    Az árrésstop bevezetésével a kormány maximálta a kiskereskedelmi árrést harminc alapvető élelmiszer esetében, így biztosítva, hogy a beszerzési árra a boltok legfeljebb 10 százalékos hasznot tehetnek rá. Az intézkedés célja a kormány szerint az volt, hogy visszaszorítsa a külföldi tulajdonban lévő üzletláncok extraprofitját, és megakadályozza, hogy indokolatlanul magas árakat szabjanak a magyar fogyasztóknak, és amely különösen a nyugdíjasokat és az alacsony jövedelmű családokat segítheti.

  2025.03.25.
 

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 

HIR-HALOM