© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
Napi Plusz
Napi Plusz : UKRAJNA ROBOTOK BEVETÉSÉVEL ÓVJA KATONÁI ÉLETÉT – HAMAROSAN BEVETIK A LEGÚJABB GYILKOS DRÓNT, A HARAGOT IS

UKRAJNA ROBOTOK BEVETÉSÉVEL ÓVJA KATONÁI ÉLETÉT – HAMAROSAN BEVETIK A LEGÚJABB GYILKOS DRÓNT, A HARAGOT IS

Az ukrán védelmi minisztérium 2025-ben 15 ezer szárazföldi drónt vetne be az oroszok ellen a front legveszélyesebb szakaszain, hogy megóvja a saját katonái életét. A védelmi tárca 2024 második felében hat szerződést írt alá földi drónok szállítására 100 millió ukrán hrivnya értékben, 2025 első negyedévében pedig további 31 szerződést kötöttek 6 milliárd hrivnyáért.


    2024 decemberében az ukrán nemzeti gárda 13. dandárja egyszerre több tucat drónt és harci robotot vetett be az oroszok ellen. Egy napon ez az esemény az egyik első teljesen robotizált hadműveletként vonul be a történelembe, azonban egyelőre az ilyen események inkább a kivételek közé tartoznak – írja az Ekonomicsna Pravda, amely megtudta a parancsnokoktól, hogy a robotok hogyan segítenek nekik tucatnyi sebesült evakuálásában, tonnányi rakomány szállításában, orosz állások aláaknázásában és néhány speciális feladat elvégzésében anélkül, hogy a katonák életét kockáztatnák.
    A robotizált hadműveletek végrehajtása ugyanakkor nem könnyű feladat, mivel még most sajátítják el az új technológia alkalmazását a harci körülmények között. Jelenleg sem a gyártók, sem a hadsereg nem érti teljesen, hogyan lehet őket a lehető leghatékonyabban használni. Az új típusú fegyvert minden szinten fejlesztik: a harcban, a front műhelyeiben, a védelmi vállalatok műhelyeiben, az önkéntes parancsnokságokon és a kormányhivatalokban is. A fő cél az, hogy az embereket robotokkal váltsák fel a frontvonal legveszélyesebb területein.
    Az ukrán védelmi minisztérium az idén azt tervezi, hogy legalább 15 ezer robottal látja el a fronton harcoló katonákat, ami 2024-hez képest többszörös növekedést jelent – árulta el Hlib Kanyevszkij, a védelmi minisztérium beszerzési osztályának igazgatója.
    Mind közül kiemelkedik a Ljut, azaz Harag nevet viselő, kerekeken guruló robot, amelyet már kipróbáltak a harcban.
    A páncélozott drón egy 7,62 mm-es könnyű géppuskát hordoz. Nemcsak tűztámogatásra vagy önálló csapásmérésre képes, hanem elektrooptikai eszközeivel éjjel-nappal, bármilyen időjárásban képes felderítést végezni. Villanymotor hajtja, így rendkívül csendes a mozgása, míg négy jókora kereke és nagy hasmagassága révén kitűnő a terepjáró képessége. A szerény méretű robotot akár egy kis teherautó rakterében is lehet szállítani.
    A kezelője az ellenségtől távol, védett helyről irányíthatja, így nincs közvetlen életveszélyben.
    A lap szerint a legfontosabb különbség a földi és a légi drónok között az, hogy sokkal több hasznos terhet tudnak hordozni. Amíg a legnagyobb kopterek néhány tíz kilogrammot képesek csak szállítani, a földi drónok – vagyis a robotok – akár több százat is.
    Ennek ellenére Ukrajna nem alkalmazza széles körben ezeket a robotokat – ennek egyik oka, hogy a legtöbb robot technológiailag még nem eléggé kiforrott. A platformnak megbízható összeköttetéssel kell rendelkeznie, mert a terep görbülete vagy más akadályok miatt nagyon könnyű elveszíteni. A robotnak terepjáró képességgel kell rendelkeznie, azaz nem szabad elakadnia a fűben, hóban, homokban és sárban. Ugyanakkor viszonylag olcsónak kell lennie, mert ez egy fogyóeszköz.
    A másik ok, hogy a hadsereg még nem tanulta meg, hogyan kell hatékonyan használni őket.
    A hadseregnek meg kell értenie a robotok képességeit, és megfelelően kell megterveznie az útvonalakat. Jelenleg a legtöbb egységnek nem volt elég ideje arra, hogy kidolgozza a taktikát és meghatározza, milyen tulajdonságokkal kell rendelkezniük a robotoknak – írta az Ekonomicsna Pravda.

  2025.04.04.
 

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 

HIR-HALOM