© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Július
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
Napi Plusz
Napi Plusz : AZ EURÓPA TANÁCS IS KIMONDTA: KÍNZÁSOK ÉS GYILKOSSÁGOK TÖRTÉNNEK UKRAJNÁBAN A SOROZÁSOK ALATT!

AZ EURÓPA TANÁCS IS KIMONDTA: KÍNZÁSOK ÉS GYILKOSSÁGOK TÖRTÉNNEK UKRAJNÁBAN A SOROZÁSOK ALATT!

Miközben a 45 éves Sebestyén József, a súlyosan megvert, majd elhunyt kárpátaljai magyar férfi halálával kapcsolatban tagadja a kijevi kormányzat a kényszersorozásról és az emberi jogok megsértéséről szóló vádakat, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács emberi jogi biztosa, Michael O’Flaherty éppen erről írt egy napokkal ezelőtt közzétett memorandumban. A szóban forgó jelentésben többek között arról írnak, hogy a tanácsnak tudomása van az ukrán toborzótisztek rendszerszintű és széles körű abúzusairól a mozgósítással kapcsolatban.


    Mint ismert, a 45 éves kárpátaljai lakos, Sebestyén József tragikus halála megrázta a helyi magyar közösséget. Nővére, Sebestyén Márta a haláleset után Facebook-posztban osztott meg részleteket testvére történetéről, amely hatalmas visszhangot váltott ki.
    A Mandiner információi szerint az ukrán hatóságok nyomoznak az ügyben, az ukrán hadsereg azonban egy olyan közleményt adott ki a minap, amelyben tagadta, hogy a férfi bántalmazásba halt bele. Orbán Viktor miniszterelnök ezzel szemben a pénteki rádióinterjújában leszögezte: a magyar férfit egyszerűen agyonverték.
    Az ügy szempontjából különösen érdekes lehet, hogy három nappal ezelőtt, július 8-án az Európa Tanács emberi jogokért felelős biztosa, Michael O’Flaherty is közzétett egy jelentést, Memorandum az emberi jogi elemekről az ukrajnai béke érdekében címmel.
    A memorandum kiadásának előzménye volt, hogy Michael O’Flaherty 2025 márciusában személyesen is járt Ukrajnában az Európa Tanács honlapja szerint, hogy a helyszínen győződhessen meg az ottani állapotokról. A 38 oldalas dokumentumban számos problémakörre hívták fel a figyelmet – köztük nem utolsósorban az Oroszország által az elfoglalt területeken elkövetett gyilkosságokra, kínzásokra is –, azonban a memorandum 6. fejezete kifejezetten az ukrajnai hadiállapot bevezetéséből eredő jogsértésekkel foglalkozik.
    Ez a rész súlyos megállapításokat tartalmaz: rögtön úgy kezdődik, hogy Ukrajna a hadiállapot és az általános mozgósítás 2022. február 24-én történt kihirdetésével jelentősen korlátozta az emberi jogokat, és hivatalosan is eltér a Emberi Jogok Európai Egyezményétől, a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jog, a véleménynyilvánítás szabadságához való jog, a gyülekezési és egyesülési szabadsághoz való jog, a tulajdon védelméhez való jog, az oktatáshoz való jog, a szabad választásokhoz való jog és a szabad mozgáshoz való jog tekintetében.
    Az Európa Tanács ennek fényében hangsúlyozta, hogy az emberi jogokat érintő bármilyen korlátozást szigorúan csak a helyzet követelményeinek megfelelően lehet bevezetni, és e korlátozás nem lehet ellentétes Ukrajnának a nemzetközi jog szerinti kötelezettségeivel. Továbbá arra is felhívták a figyelmet, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye nem engedi meg „az élethez való jogtól való eltérést (…) a kínzás és másfajta helytelen bánásmód tilalmát, valamint a rabszolgaság tilalmától való eltérést”. Külön felhívták a figyelmet arra, hogy a kínzás és más bántalmazás tilalma abszolút érvényű, semmilyen körülmények között nem korlátozható.
    A jelentésben nem sokkal később a sorozások alatt tapasztalt visszaélésekre is kitértek. Ezzel kapcsolatban hivatkoztak az ukrán ombudsman, Dmitro Lubinyec egyik korábbi állásfoglalására is, amelyben az állt: az ukrán toborzótisztek részéről elkövetett sértések rendszerszintűek és széles körűek. A jelentés kifejti mindazokat a visszaéléseket, amelyek az elmúlt években, valamint Sebestyén Sándor halálával kapcsolatban ismertté váltak:
    - az ukrán tisztek rendszeresen alkalmaznak fizikai erőszakot,
    - folyamatosak a brutális letartóztatások,
    - valamint a jogi képviselet megtagadása,
    - a határozatlan idejű letartóztatások,
    - a fogyatékossággal vagy testi rendellenességgel szenvedők mozgósítása is széles körben elterjedtek.
    Ezután hozzátették: a Michael O’Flatherty jelentéséhez hasonlók érkeztek, többek között azokról a kínzásokról és halálesetekről, amelyek állítólag az ukrajnai mozgósítás alatt történtek. Ezzel kapcsolatban leszögezték: „Miközben Ukrajna jogszerűen toborozhat (vagy sorozhat) katonákat, a biztos aggasztónak tartja ezeket a jelentéseket, és sürgeti az ukrán hatóságokat, hogy hatékonyan vizsgálják ki őket. Továbbá az ukrán hatóságoknak létre kell hozniuk egy olyan mechanizmust, amely megakadályozza az emberi jogok megsértését a mozgósítás során, többek között független felügyelet bevezetésével, hogy figyelemmel kísérhessék a katonai toborzást, és felkereshessék azokat a helyeket, ahol az újoncokat szabadságuktól megfoszthatják.”
    Emellett azt is leszögezték: „Minden katonai toborzótisztnek határozott üzenetet kell kapnia a kínzással vagy más bántalmazással szembeni zéró toleranciáról, és képzésen kell részt vennie az emberi jogoknak megfelelő bánásmódról.”
    Ezzel kapcsolatban a biztos tudomásul vette „Ukrajna arra irányuló erőfeszítéseit, hogy iránymutatást adjon a katonai toborzóknak, ugyanakkor úgy véli, hogy a probléma kiterjedése szélesebb körű intézkedéseket igényel”. Emellett azt ajánlották, hogy Ukrajna tartsa be a lelkiismereti okokból történő szolgálatmegtagadásra vonatkozó nemzetközi normákat, amelyeket a Velencei Bizottság az alternatív (nem katonai jellegű) hadi szolgálatról szóló tájékoztatójában foglalt össze.
    Több ezer bejelentés érkezett alig pár hónap alatt Idézik még Olha Kobiljinszka-Resetilova, a fegyveres erők tagjainak és hozzátartozóinak védelmére kijelölt ukrán elnöki megbízott által elmondottakkal, miszerint rendszeresen keresik meg hivatalát a besorozottak hozzátartozói hasonló panaszokkal, mint amelyeket a tanács memorandumában is leírtak. A tanács jelentése szerint több mint 6000 hasonló bejelentést tettek a hivatalban két és fél hónap alatt.
    Emlékeztetnek még arra is, hogy 2024-ben Ukrajna – a hadiállapot fenntartása mellett – vállalta a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának, valamint a sajtószabadságnak a fokozatos helyreállítását, amelynek a kijevi vezetés azóta sem tett eleget, sőt, az ukrajnai helyzet csak tovább romlott. A jelentés szerint Ukrajnában folyamatosan zaklatnak és félemlítenek meg újságírókat, jogászokat, valamint a civil társadalom számos további képviselőjét, az ellenzéki pártok politikusairól és véleményvezéreiről nem is beszélve.
    Mindezek alapján felszólítják Ukrajnát – a területvédő háborúhoz és az önvédelemhez való jogának fenntartása mellett – a szóban forgó korlátozások mielőbbi feloldására, ahogy előrehaladás lesz tapasztalható a békefolyamatokban. A biztos reméli, ahogy a béke első látható jelei megmutatkoznak, Ukrajna helyreállítja majd a demokratikus politikai környezetet és maradéktalanul megfelel majd nemzetközi és emberi jogi kötelezettségeinek – írták a memorandumban.
    A memorandum későbbi részén írtak Ukrajnának az uniós csatlakozáshoz vezető útjáról is, megjegyezve: ez az első alkalom, hogy egy tagország oly módon próbál csatlakozni az EU-hoz, hogy közben egy háborús agresszió ellen is védekezik.
    „Ennek eredményeképpen új, korábban nem tárgyalt kérdések merültek fel, például, hogy az EU-csatlakozás és a béketárgyalások hogyan kapcsolódnak egymáshoz. A biztos véleménye szerint Ukrajna uniós csatlakozási útja emberi jogi kötelezettségekkel jár, ahogyan bármilyen békemegállapodás is. Ezt a két kötelezettségcsomagot össze kell hangolni. Ez azt jelenti, hogy bármilyen békemegállapodásnak összeegyeztethetőnek kell lennie Ukrajna emberi jogi kötelezettségvállalásaival az EU-hoz való csatlakozási folyamatban” – fogalmaztak.
    Felhívták a figyelmet arra is, hogy bármely, az EU-hoz csatlakozni kívánó országnak meg kell felelnie a követelményeknek, „beleértve a demokráciát, a jogállamiságot, az emberi jogokat, valamint a kisebbségek tiszteletben tartását és védelmét garantáló intézmények stabilitását”.  Álláspontjuk szerint Ukrajnának még reformokat kell végrehajtania ezekkel kapcsolatban, noha az ország „előrelépést ért el az alapvető jogok tiszteletben tartása terén”.
    Ennek ellenére maradtak megoldatlan kérdések az Európa Tanács szerint, „például Ukrajnának teljes mértékben végre kell hajtania az isztambuli egyezményt, az uniós vívmányokkal összhangban el kell fogadnia az adatvédelmi jogszabályokat, valamint az Európa Tanács Kínzást és az Embertelen vagy Megalázó Bánásmódot vagy Büntetést Megelőzni Hivatott Bizottsága (CPT) szabványainak megfelelően javítania kell a börtönkörülményeket, elő kell mozdítania a fogyatékkal élő felnőttek és az idősek intézménytelenítését, és javítania kell a média szabadságának helyzetén is”.
    „Bár Ukrajnában még nem kezdődött el a konfliktus utáni átmenet, kulcsfontosságú, hogy ezeket a kérdéseket kezeljék” - szögezték le a dokumentumban.

  2025.07.11.
 

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 

HIR-HALOM     

 

- FAGYI-KINCSVADÁSZAT A BALATONNÁL - INDUL A NYÁR LEGÉDESEBB JÁTÉKA!

- FÁBA SZORULT NÉMET REPESZAKNAGRÁNÁTOT TALÁLTAK A SIROKI ERDŐBEN

- TÖBB SZÁZ HAMIS ÓRÁT TALÁLTAK A PÉNZÜGYŐRÖK A REPÜLŐTÉREN

- KÉNYSZERLESZÁLLÁST HAJTOTT VÉGRE EGY REPÜLŐGÉP BUDAPESTEN

- AZ ÉV LEGNAGYOBB ÁTVERÉSE: DÍJAZTÁK A NÉPSZERŰ CSOKIGYÁR A MILKA LEGARCÁTLANABB REKLÁMHÚZÁSÁT

- HOLTAN TALÁLTAK EGY VÁLTÓKEZELŐT A KÖRÖSLADÁNYI VASÚTÁLLOMÁSON

- AZ ADRIAI-TENGER EGYIK LEGRÉGEBBI HAJÓRONCSÁT FEDEZTÉK FEL HORVÁTORSZÁGBAN

- BÉRGYILKOSOKKAL MEG AKARTA ÖLETNI HÁROM HARAGOSÁT EGY KECSKEMÉTI FÉRFI

- KÉKSZALAG: SAJÁT REKORDJÁT MEGDÖNTVE A FIFTY-FIFTY NYERTE A TÓKERÜLŐ VERSENYT

- KECSKEMÉT: KÁBÍTÓSZERT ÁRULÓ FIATAL FÉRFI ELLEN JAVASOL VÁDEMELÉST A KECSKEMÉTI RENDŐRSÉG

- TÖBB SZÁZ MÁSODIK VILÁGHÁBORÚS ROBBANÓESZKÖZ KERÜLT ELŐ DEBRECENBEN