© A Gazdaság és Közélet online változata - XIX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XIX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓNYOMTATOTT VÁLTOZAT(archív  

 
Naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2024

 

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
KORZÓ
KORZÓ : VISSZATÉRT A SZÍNPADRA A RÁKBETEGSÉGÉBŐL FELÉPÜLT, MA 75 ÉVES REVICZKY GÁBOR SZÍNMŰVÉSZ

VISSZATÉRT A SZÍNPADRA A RÁKBETEGSÉGÉBŐL FELÉPÜLT, MA 75 ÉVES REVICZKY GÁBOR SZÍNMŰVÉSZ

Március 28-án lett hetvenöt éves Reviczky Gábor Kossuth-díjas színész, a nemzet művésze. Az alkotó erdélyi nemesi családból származik, felmenői között ispánok, főispánok voltak, egyikük az Osztrák–Magyar Monarchia utolsó magyar származású kancellárja volt.


    1949-ben született Tatabányán. Édesapja pénzügyi szakember, nyolc közgazdasági szakkönyv szerzője volt, főkönyvelőként, gazdasági igazgatóként dolgozott. Édesanyját, aki skizofréniában szenvedett és öngyilkos lett, még gyermekként elveszítette. Már általános iskolás korában eldöntötte, hogy színészettel szeretne foglalkozni, gimnazistaként már rendszeresen játszott az Éless Béla vezette tatabányai Bányász Irodalmi Színpadon. A társulat amatőr volt, de olyan előadások magyarországi bemutatója fűződött a nevükhöz, mint például Peter Weiss Marat/Sade című drámája. Második nekifutásra jutott be a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, Kazimir Károly osztályába, előtte a Középülettervező Vállalatnál volt térmester, és a Nemzeti Színház stúdiójában tanult.
    1973-ban friss diplomásként a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz szerződött, 1975 és 1977 között a debreceni Csokonai Nemzeti Színházban, azután egy-egy évadot a Miskolci Nemzeti Színházban, majd a Kecskeméti Katona József Színházban játszott.
    1979-től egy évtizedig a Vígszínházhoz kötötte a szerződése, majd két évadot a Nemzeti Színház tagjaként töltött, 1991-től pedig ismét a Vígszínház társulatának tagja lett.
    2013-ban visszatért a budapesti Nemzeti Színházba, 2016-tól pedig szabadúszóként tevékenykedik.
    Közkedvelt, sokat foglalkoztatott színész, aki fanyar humorral, kivételes művészi erővel alakítja az ironikus, groteszk karaktereket, negatív figurákat. Vérfagyasztóan játssza a kegyetlen maffiózót, szerethetően a csetlő-botló kisembert, szánni valóan a bohócot. Magáról azt állítja, hogy gumiarca van, és noha a magánéletben egyáltalán nem ilyen, a színpadon ritkán állja meg, hogy ne ökörködjön egy kicsit: – Én egy gazfickó vagyok, mert osszanak rám bármilyen szerepet, nem tudok kihagyni egyetlen poént sem, ha úgy hozza a véletlen.
    Pályája fontos állomásának tartja a kaposvári indulást, az Ascher Tamás rendezte Pinokkiót és az Ördögök című előadást, amelyre különvonattal érkeztek a nézők, és amellyel megnyerték az akkoriban még Debrecenben tartott országos színházi fesztivált.
    Csurka István nagy sikerű, 1979-ben a Vígszínházban bemutatott Deficit című darabja is mérföldkövet jelentett pályáján. Emlékezetes volt számára, amikor 1973 nyarán Szentendrén a bolondot játszotta a Vízkereszt, vagy amit akartok című darabban, amelyben Őze Lajos volt Malvolio, majd az is, amikor egy másik előadásban ő vette át ezt a szerepet Andorai Pétertől.
    A magyar- és világirodalom sok színpadi művében alkotott emlékezeteset. Játszotta Görgeyt (Illyés: Fáklyaláng), Astont (Harold Pinter: A gondnok), Miskin herceget (Dosztojevszkij: A félkegyelmű), Stanley Kowalskit (Tennessee Williams: A vágy villamosa), Galagonyát (Shakespeare: Sok hűhó semmiért), Argant (Moliére: A képzelt beteg).
    Bravúros alakítást nyújtott a Svejk színpadi változatában, mint Katz, az alkoholista tábori lelkész.
    Nagy sikert aratott Tevje, a tejesember szerepében a Hegedűs a háztetőnben és Baluként A dzsungel könyve című musicalben. Számos filmben és tévéjátékban is játszott, a kilencvenes és a kétezres évek szinte valamennyi magyar filmvígjátékában szerepelt.
    Olyan filmek kapcsolódnak a nevéhez, mint a Szamárköhögés, a Sztracsatella, a Három testőr Afrikában, a Zimmer Feri, a Csinibaba, az Üvegtigris mindhárom része, a Valami Amerika, a Magyar vándor, Lora, a Pappa pia, a külföldön is nagy sikert aratott Liza, a rókatündér és a Post Mortem, az egyik legújabb filmje, a Brigádnapló.
    Népszerű tévésorozatokban is látható (Pasik, Kossuthkifli, A mi kis falunk), emellett keresett szinkronszínész is, Jack Nicholson és Robert De Niro rendszeresen az ő hangján szólal meg magyarul.
    2023 elején rákot diagnosztizáltak nála, ezért több kemoterápiás kezelést is kapott, amelyek annyira legyengítették, hogy a forgatások mellett színpadi munkát nem tudott vállalni.
    Több mint egy év kihagyás után február 11-én tért vissza, a Képzelt beteg című színdarab főszerepében láthatta újra a közönség a Pesti Színházban.
    Művészetét 1986-ban Jászai Mari-díjjal ismerték el, 1984-ben és 2010-ben Hegedűs Gyula-emlékgyűrűt kapott. Az Ajtay Andor-emlékdíjat 1997-ben és 2010-ben is megkapta, a Vígszínház társulata 2009-ben neki adományozta a Ruttkai Éva-gyűrűt. 2007-ben alternatív Kossuth-díjat kapott, majd 2012-ben a Kossuth-díjat is átvehette groteszk, ironikus karakterek fanyar humorral és kivételes művészi erővel történő megformálásáért, nagy főszerepek és karakter-epizódszerepek interpretálásában egyaránt kimagaslót nyújtó, sokoldalú, rendkívül közkedvelt művészi pályafutása elismeréseként. 2012 óta a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja. 2014-ben Tolnay Klári-díjjal, 2021-ben a Nemzet Művésze címmel tüntették ki. 2023-ban a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozat kitüntetésben részesült, megkapta a Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíját és a Karinthy-gyűrűt. Az idén átvehette a Magyar Természeti-Vadászati Örökségért Érdemkeresztet – írja a Magyar Nemzet.

  2024.03.28.
 

 

HIR-HALOM     

 

- ELHUNYT NILS ARESTRUP FRANCIA SZÍNÉSZ, A TALÁLKOZÁS VÉNUSSZAL FŐSZEREPLŐJE

- BUDAPEST: ÁTMENT EGY VONAT A TILOSON FERENCVÁROS ÁLLOMÁSON

- ÖSSZEÜTKÖZÖTT KÉT BUSZ DEBRECENBEN, TIZENKILENCEN MEGSÉRÜLTEK

- FÉKHIBA LÉPETT FEL EGY BUDAPESTRE ÉRKEZŐ JÁRATNÁL A LISZT FERENC REPÜLŐTÉREN

- ELLENTÉTES IRÁNYBÓL ÉRKEZŐ VONATOK SZAKÍTOTTAK SZÉT EGY AUTÓT

- TÍZ ÉV FEGYHÁZBÜNTETÉSRE ÍTÉLTEK EGY MISKOLCI RABLÓT

- TÖBB MINT 1 800 DOBOZ ADÓZATLAN CIGARETTÁT TALÁLTAK EGY BOLGÁR KAMIONBAN

- MISKOLC: LETARTÓZTATTAK EGY FÉRFIT, AKI GYERMEKEKRŐL OSZTOTT MEG PORNOGRÁF KÉPEKET

- HALÁLOS TŰZ VOLT A KOMÁROM-ESZTERGOM VÁRMEGYEI CSÁSZÁRON