© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Március
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
Gazdaság és Közélet - nyomtatott
Gazdaság és Közélet - nyomtatott : Még mindig Pakson termelik a legolcsóbban a villamos energiát

Még mindig Pakson termelik a legolcsóbban a villamos energiát

Mint minden évben, az idén is a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár termében tartotta meg évadnyitó sajtótájékoztatóját a Paksi Atomerőmű Zrt. A különbség csak az volt, hogy Kovács József vezérigazgató betegsége miatt az elmúlt év eredményeiről, s az idei év terveiről Hamvas István, az atomerőmű műszaki vezérigazgató helyettese és dr. Molnár Károly, az igazgatóság elnöke tájékoztatta a sajtó munkatársait.

Sikeres gazdasági évet tudhat maga mögött a Paksi Atomerőmű Zrt. – jelentette be a tájékoztatón Hamvas István. Az üzleti tervben szereplő számokat teljesítette a társaság. A legfontosabb tény, hogy tavaly 14.676 Gwh volt az erőmű villamosenergia-termelése, amely 2,4 %-kal haladja meg a tervezettet. A teljesítménynövelés terén is újabb sikert könyvelhet el az erőmű (a 2006-os évhez hasonlóan), miután 2007 júliusában az 1. blokk is elérte a 108 %-os reaktorteljesítményt. Továbbra is az atomerőmű termeli a legolcsóbban a villamos energiát Magyarországon: az 1 kWh-ra jutó villamosenergia-árbevétel 9,43 forint volt. A tavalyi évben a vállalat árbevétele 130,4 milliárd forint volt. Ez azért nagyon fontos, mert ebben az árban benne van az atomerőmű építési, működtetési, veszélyes hulladék tárolási, és az esetleges lebontási költség is.

A Paksi Atomerőmű Zrt. felkészült a teljes árampiaci nyitásra. Ma a versenyképes szabadpiaci villamos energia ára 12,3 – 15,6 Ft/kWh között mozog. Az atomerőműben termelt villamos energia ára ennél több mint 6 forinttal olcsóbb. Így a paksi atomerőmű ma hazánkban az energiaellátás meghatározó, legolcsóbban termelő egysége. Figyelemre méltó az is, hogy az atomerőműben termelt villamos energia ára 1992 óta minden évben az infláció növekedésénél kisebb mértékben emelkedett. Paks részesedése a hazai villamosenergia-termelésből 36,8 %. Az erőmű versenyképessége hosszú távon fenntartható, a többi között a blokkok teljesítménynövelésének folytatásával, az üzemidő-hosszabbítással, a költséghatékonysági programmal, valamint az MVM csoporton belüli szinergiák kihasználásával.

A teljesítmény növelése jövőre folytatódik, mert a meglévő régi típusú fűtőkazettákat el akarják használni. Ezért a 2. és a 3. blokk teljesítménynövelését 2009-ben végzik majd el, míg a 4-es blokk teljesítményét már 2006-ban, az 1-esét pedig 2007-ben bővítették egyenként 500 megawattra. A négy blokk üzemidejének meghosszabbítására a környezetvédelmi engedélyeket 2007-ben már megszerezték, és így nagy lépéssel jutottak előbbre. A nukleáris hatósághoz az engedélyezési kérelmet 2008. december közepéig kell benyújtani. A bővítés után az erőmű elérheti a hazai villamosenergia-termelésből a 40%-os részesedést. A biztonságos működés továbbra is az elsődleges szempont, ezt szakembergárdánk hozzáértése és a jól szervezett munka garantálja. Ennek köszönhetően a tavalyi év tevékenysége során a biztonsági mutatók is kiemelkedően jól alakultak. 2007-ben nem történt olyan esemény, amelyet a Nemzetközi Nukleáris Eseményskála (INES) minősített fokozataiba kellett volna sorolni – emelte ki beszámolójában Hamvas István.

A WANO (Atomerőműveket Üzemeltetők Világszövetsége) február 18-22. között vizsgálatot végzett az erőműben (2005. évi vizsgálatának utóvizsgálataként), melynek célja volt, hogy a szakértők a helyszínen győződjenek meg a korábban megállapított ajánlások kezelésének eredményességéről. A vizsgálóbizottság minden területen jelentős előrehaladást állapított meg. – Elégedettek vagyunk a Paksi Atomerőműben elvégzett utóvizsgálat eredményeivel, a magyar atomerőmű jelentős lépést tett előre azokon a területeken, amelyeket még a 2005-ben lefolytatott vizsgálat során jeleztünk – állapította meg a vizsgálat vezetője Jaroslav Holubec. A felülvizsgálat 19 olyan területre terjedt ki, melyet a korábbi vizsgálat során javítandónak ítéltek meg a WANO szakemberei. A WANO a tagerőműveknél, így a Paksi Atomerőműnél is rendszeres időközönként, vizsgálatokat végez, s ennek a partner-vizsgálati programnak az a célja, hogy a tagerőműveknek lehetőségük legyen a saját tevékenységüket összehasonlítani a legjobb nemzetközi tapasztalatokkal, egy külső és független szakemberek által folytatott objektív vizsgálat során.

K. Á.

 

Még nincs hozzászólás.
 

HIR-HALOM