Fodor Gábor, környezetvédelmi és vízügyi miniszter az ülésen ismertette a stratégia főbb pontjait. Az Egyeztető Fórum ülésén többek között az Energia Klub, a Hulladék Munkaszövetség, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF képviselői fogalmazhatták meg javaslataikat és észrevételeiket a környezetvédelem legfontosabb dokumentumával kapcsolatban.
A környezetvédelmi tárca által kidolgozott Környezetügy Középtávú Stratégiájának vitaanyaga a lakosság környezettudatosságának erősítésével, a települési életminőség és környezetminőség javításával, a természeti értékeink megőrzésével és a környezetbiztonság erősítésével összefüggő fő célokat és stratégiai feladatokat tartalmazza.
A miniszter az egyeztetésen kiemelte, hogy a környezet ügye a társadalom aktív bevonásával, a társadalmi szervezetetekkel és intézményekkel folytatott folyamatos konzultáció eredményeképpen lehet csak sikeres. Ezért természetesnek tartja a civil társadalom, a tudomány, és a gazdaság bevonását a döntéshozatali folyamatokba, és nem csak környezetvédelmi kérdésekben, hiszen a „zöld politika“ ezt is jelenti. A dokumentumot eddig az Országos Környezetvédelmi Tanács, és az MTA tárgyalta. Az egyeztetés további állomásain, a gazdasági szervezetek (MGYOSZ, KSZGYSZ) az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága, az Országos Területfejlesztési Tanács, valamint a környezeti oktatással, neveléssel foglalkozó szervezetek és intézmények javaslataival egészülhet ki az anyag. A stratégia egyeztetésének célja, hogy a környezetügy középtávon megfogalmazott prioritásai széles társadalmi konszenzus eredményeképpen, széleskörű társadalmi bázis támogatásával szülessenek meg. A stratégia végső változata áprilisban, a társadalmi egyeztetés végeredményeképpen születik meg.
A Környezetügy Középtávú Stratégiájának fő célkitűzése, hogy erősödjön a környezettudatos szemlélet, s a környezetvédelem ügye széleskörű társadalmi összefogás révén, politikai ciklusokon átíveli, közös gazdasági-társadalmi üggyé váljon.
A stratégia legfontosabb területei a zöld alkotmányozás, az adórendszer és a közbeszerzés zöldítése, a kutatásfejlesztés, a lakosság környezettudatosságának erősítése, tartós szemléletformálása. A tárca ennek jegyében idén elkezdte az adórendszer zöldítésének, a zöld közlekedés elterjesztése programjának kidolgozását, a zöld közoktatás, környezetvédelem oktatás esetében pedig elkezdi a szükséges egyeztetéseket.
A stratégia kiemelten kezeli továbbá a környezeti nevelés jelentőségének növelését, a települési életminőség és környezetminőség javítását, a természeti értékeink megőrzését és a környezetbiztonság erősítését. Ezek alapját a fenntarthatóság szempontjait figyelembe vevő szemléletmód adja, amely a stratégia alapját is képezi. A következő hatéves időszakra vonatkozóan a Középtávú környezetügyi stratégia végrehajtását a 3. Nemzeti Környezetvédelmi Program segíti elő.
A stratégia célkitűzéseivel összhangban lévő, idén megvalósuló legfontosabb feladatok:
· 2008 áprilisában országos lakossági tájékoztató klíma kampány
· Nemzeti Éghajlat Stratégia
· Környezetvédelmi biztosíték
· Zöld közbeszerzési rendszer kialakítása
· Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése
· A nemzeti parkok és a Zöldhatóság megerősítése
· Intenzív harc az illegális hulladéklerakás ellen.