Napi Plusz : SZIJJÁRTÓ PÉTER KÖZÖLTE: KÜLÖNLEGES EGYÜTTMŰKÖDÉSRŐL TÁRGYALUNK WASHINGTONNAL |
SZIJJÁRTÓ PÉTER KÖZÖLTE: KÜLÖNLEGES EGYÜTTMŰKÖDÉSRŐL TÁRGYALUNK WASHINGTONNAL

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg TV-nek adott interjúban elmondta, hogy Magyarország már hónapok óta tárgyal az Egyesült Államokkal egy különleges, kétoldalú együttműködés kialakításáról. A partnerség gazdasági elemeket is tartalmaz, és célja a kapcsolatok megerősítése.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kifejezetten jó viszonyt ápolt Donald Trump korábbi elnök adminisztrációjával. „Nagyon jó viszonyban vagyunk a Trump-kormányzattal.” – mondta. Véleménye szerint az Európai Bizottságnak nem konfrontálódnia kellett volna az Egyesült Államokkal Trump idején, hanem inkább a vámok, különösen az amerikai autógyártásra vonatkozók, csökkentésével kellett volna reagálnia.
Bár elismerte, hogy a vámpolitika uniós hatáskör, Szijjártó szerint az Európai Bizottság nem képes hatékony megoldásokat nyújtani.
Ezért Magyarországnak – más tagállamokkal együtt – jelenleg 20 százalékos vámokkal kell szembenéznie az Egyesült Államok részéről. Az interjúban felmerült, hogy Washington részben korrupciós problémákkal indokolja az EU-val szembeni vámokat, köztük a Magyarországra is ható intézkedéseket.
Szijjártó ezt határozottan visszautasította: „Az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletének éves jelentéséről van szó, amelyet még tavaly, Joe Biden elnöksége idején állítottak össze. A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz. Tudható, hogy ezeket a jelentéseket alapvetően az amerikai nagykövetségektől származó információk alapján készítik el, és előző amerikai nagykövet nagyon ellenséges volt.”
A Nemzetközi Büntetőbíróságtól való magyar kivonulásról is beszélt. Mint mondta, az intézmény politikai szereplővé vált, és a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancs politikai indíttatású volt.
„Ebben mi nem akarunk részt venni, ezért léptünk ki.” – jelentette ki a Bloomberg TV-nek.
Szijjártó Péter megvédte Magyarország gazdasági együttműködését Oroszországgal és Kínával. Kiemelte, hogy az ország nem képes biztosítani energiaellátását Moszkva nélkül, így a kapcsolat fenntartása elengedhetetlen. A kínai beruházásokról elmondta, hogy azok pusztán gazdasági alapokon nyugszanak. „Egyszer sem” keverte össze Peking a politikát a befektetési döntésekkel – hangsúlyozta.
Végül az Európai Unióhoz fűződő viszony is szóba került. Szijjártó világossá tette, hogy Magyarország elkötelezett az uniós tagság mellett, ugyanakkor szükségét érzi bizonyos reformoknak: „Uniós tagként tekintünk magunkra a jövőben is, habár bizonyos reformok bevezetését szeretnénk elérni, mert az unió jelenleg nem elég versenyképes.”
2025.04.08.
|