Napi Plusz : BRÜSSZEL: AZ EU ÚJABB, IMMÁR A 17. SZANKCIÓS CSOMAGOT HAGYTA JÓVÁ OROSZORSZÁG ELLEN |
BRÜSSZEL: AZ EU ÚJABB, IMMÁR A 17. SZANKCIÓS CSOMAGOT HAGYTA JÓVÁ OROSZORSZÁG ELLEN

Az Európai Unió szerdán jóváhagyta az Oroszország elleni szankciók újabb körét, amelyek főként az eddigi szankciókat megkerülő olajszállító tartályhajókból álló árnyékflottát célozzák. A csomag vízumtilalmat és vagyonbefagyasztást is tartalmaz magas rangú orosz politikai és üzleti vezetők számára – írja az Euronews.
A csomag, amely a 17., amelyet az EU azóta szabott ki, hogy Oroszország 2022-ben háborút indított Ukrajna ellen, az európai vezetők Moszkvának szóló legutóbbi ultimátumát megelőzően készült az Egyesült Államok vezette békefenntartó erőfeszítések támogatására.
Az EU 27 tagállamának diplomatái brüsszeli ülésükön hagyták jóvá az intézkedéseket - közölte a blokk lengyel elnöksége. A csomagot várhatóan jövő kedden fogadják el hivatalosan.
Magyarország és Szlovákia, az EU Moszkvához legközelebb álló országa, amelyek továbbra is nagymértékben függnek az orosz energiaimporttól, uniós diplomaták szerint szintén támogatták a csomagot annak relatív gyengesége miatt.
A legfontosabb elemek között szerepel mintegy 200 olajszállító tartályhajó feketelistára helyezése, amelyek a gyanú szerint segítenek Oroszországnak kijátszani az olajexportjára vonatkozó korlátozásokat. A szankciók olyan országok - például Vietnam, Szerbia és Törökország - vállalatait is célba veszik, amelyeket azzal vádolnak, hogy árukat szállítanak az orosz hadseregnek.
A csomag része az is, hogy újabb több tucatnyi orosz személyt vesznek fel az EU szankciós listájára. Ezen már közel 2 ezer 400 olyan személy és szervezet szerepel, akik vagyonbefagyasztás és vízumtilalom hatálya alatt állnak. A legutóbbi kiegészítések között olyan személyek is szerepelnek, akiket kibertámadásokban, emberi jogi jogsértésekben és szabotázsakciókban való részvétellel vádolnak Európában.
Svédország és Litvánia pénzügyminiszterei a döntés után felszólítottak egy 18. szankciócsomagra is, miután Oroszország figyelmen kívül hagyta Amerika és az EU 30 napos - Kijev által elfogadott - tűzszünetre vonatkozó hétfői határidejét.
Valdis Dombrovskis gazdasági biztos szerint "a leghatékonyabb módja az orosz háborús gépezet bevételeinek csökkentésének" az, ha korlátozzák Moszkva energiaexportból származó bevételeit.
2025.05.14.
|