© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Június
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
Napi Plusz
Napi Plusz : EGYESÜLT ÁLLAMOK: ÚJABB BIZTONSÁGI RÉSRE BUKKANTAK A FEHÉR HÁZ KOMMUNIKÁCIÓJÁBAN

EGYESÜLT ÁLLAMOK: ÚJABB BIZTONSÁGI RÉSRE BUKKANTAK A FEHÉR HÁZ KOMMUNIKÁCIÓJÁBAN

Legutóbb Michael Waltz, Donald Trump nemzetbiztonsági főtanácsadója nemrégiben a Signal csevegőalkalmazáson folytatott bizalmas kormányzati üzenetváltások miatt került bajba, de most újabb biztonsági mulasztás borzolja a kedélyeket. Több kormányzati tisztviselő szerint Waltz és munkatársai rendszeresen használták személyes Gmail fiókjukat érzékeny kormányzati ügyek intézésére.


    A The Washington Post birtokába került dokumentumok és nyilatkozatok szerint a magán-e-mail-cím használatának gyakorlata nemcsak szokatlan, hanem potenciálisan veszélyes is. Miközben az amerikai nemzetbiztonsági tanács (NSC) hivatalosan is tiltja az ilyen típusú kommunikációt, Waltz egyik magas rangú beosztottja technikai részletekbe menő levelezést folytatott más ügynökségekkel egy jelenleg is zajló katonai művelettel kapcsolatban, méghozzá saját Gmail fiókját használva. A levelek fejlécében az is jól látszik, hogy a másik oldalon kormányzati fiókok szerepeltek.
    Az ügy azután került nyilvánosságra, hogy napvilágot látott egy Michael Waltz által létrehozott Signal-csoportban lévő bizalmas beszélgetés. A felületen minisztériumi vezetők között folyt stratégiai egyeztetés – egészen addig, míg ki nem derült, véletlenül felvették a csoportba Jeffrey Goldberget, az Atlantic magazin főszerkesztőjét, aki köztudottan éles kritikusa Donald Trumpnak.
A csoportos csevegés témája nem volt jelentéktelen: az amerikai hadsereg jemeni légicsapásai, fegyverrendszerek bevetési sorrendje és az időzítés is terítékre került. Pete Hegseth védelmi miniszter kommentárjai nyíltan tartalmaztak operatív adatokat. Waltz maga egy részletes jelentést is közzétett, amelyből még az izraeli hírszerzés jelenléte is kikövetkeztethető volt – Izrael hivatalos körökben felháborodással reagált, mivel érzékeny megfigyelési képességeik váltak nyilvánossá.
    A Fehér Házon belül feszültség uralkodik. Bár Trump nyilvánosan kiállt Waltz mellett, szerdán zárt ajtók mögött egyeztetett J. D. Vance alelnökkel és Susie Wiles kabinetfőnökkel Waltz jövőjéről. Végül úgy döntött: nem bocsátja el tanácsadóját – de leginkább csak azért, mert nem kíván trófeát adni a liberális médiának.
    „Ez az eset súlyosan megrendítette Waltz helyzetét” – mondta egy magas rangú kormányzati forrás.
    Az is elhangzott, hogy Waltznak mostantól nagyobb alázattal kell viszonyulnia a Fehér Ház belső hatalmi struktúráihoz, különösen Wiles irányába.
    A kiberbiztonsági szakértők megdöbbenéssel fogadták a hírt, hogy a Trump-adminisztráció magas rangú tagjai nem a szigorúan titkos kommunikációs rendszereket használják, hanem gyakran nyitott platformokat, mint a Gmail és a Signal.
    „Az e-mail – titkosítás nélkül – bármelyik ponton feltörhető, beleértve a Google szervereit is” – figyelmeztetett Eva Galperin, az Electronic Frontier Foundation nonprofit digitális jogi csoport egyik vezetője.
    A Waltz körüli válság azért is hozza kényelmetlen helyzetbe a republikánusokat, mert hosszú éveken át támadták a demokratákat – élükön Hillary Clinton volt külügyminiszterrel és demokrata elnökjelölttel – amiatt, hogy nem megfelelően kezelték a titkos információkat.
    Szükséges hozzátenni, hogy Hillary Clinton mulasztása azért jóval súlyosabb, mivel azt hosszú éveken keresztül folytatta, a vizsgálatok során pedig csapatával igyekezett eltüntetni a legtöbb bizonyítékot, hogy a nyomozást hátráltassák. A volt külügyminiszter többször tagadta meg a válaszadást arra hivatkozva, hogy nem emlékszik a történtekre.
    Michael Waltz ezzel szemben így nyilatkozott a Fox Newsnak: „Teljes felelősséget vállalok. Én hoztam létre a csoportot.”
    A vita sokkal kevésbé szól a kiberbiztonságról, és sokkal inkább a politikai csatározásról. Kijelenthetjük, hogy a második Trump-adminisztráció első hónapjai is izgalmas politikai csatákkal tűzdelve indulnak.

  2025.04.05.
 

Még nincs hozzászólás.
 

HIR-HALOM