© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
Gazdaság és Közélet - nyomtatott
Gazdaság és Közélet - nyomtatott : Somogy legnagyobb erdő- és vadgazdálkodója

Somogy legnagyobb erdő- és vadgazdálkodója

Somogy az erdők országa, írjuk honlapunkon, s az erdők országa erdeinek mintegy a felét – 85 ezer hektárnyi állami területet – a vezetésem alatt álló SEFAG Erdészeti és Faipari Zártkörűen Működő Részvénytársaság kezeli. Ezzel a megye legnagyobb erdőgazdálkodója, de az ország erdő- és vadgazdálkodásában is meghatározó szereppel rendelkezünk. Társaságunk a faiparban sem ismeretlen, hiszen 100%-os tulajdona a Cs-Fa Kft., ahol éppen napjainkban zárul egy jelentős fejlesztés a piaci elvárásokhoz való jobb illeszkedés érdekében.

 

A fa- és vadászati piacon, valamint az ökoturisztikában elért jelentős pozícióink mellett fontos tényezők vagyunk a térség munkaerő piacán. Az e téren betöltött szerepnek külön hangsúlyt ad, hogy működési területünkön elsősorban a hátrányos helyzetű kistérségekben kínálunk munkalehetőséget, segítve a települések lakosságmegtaró erejének megőrzését. Ennek érdekében, ebben az esztendőben közmunkaprogramra is pályázott a cég, melynek eredményeként 150 főt foglalkoztatott az erdőtelepítési, valamint a közjóléti feladatainak megoldásához.

A hagyományos erdő- és vadgazdálkodáson, valamint a faiparon kívül, nagy hangsúlyt fektetünk – erdővel kapcsolatos – társadalmi igények kielégítésére. Ezen igények sokrétűek, hiszen az iskolák természetismereti oktatását tanösvények, arborétumok fenntartásával segítjük, továbbá erdész szakembereket biztosítunk ezek bemutatására. A sziágyi erdei iskolájában a társaságunk többnapos programokat is szervez a diákság számára. Természetesen az idősebb korosztályokról sem feledkezünk meg, sőt olyan létesítményeket igyekszünk erdei környezetben kialakítani, ahol a nagyszülőktől az unokákig az egész család megtalálja tartalmas szórakozását. E szemlélettel igyekeznek az erdők hármas funkciójának – nyersanyagtermelés, közjólét, védelem – a legteljesebben megfelelni.

Mindezen ténykedés alapja az általunk kezelt erdőterület, tehát cégünknek elemi létérdeke ezen erdők tartamos szakszerű kezelése.

Persze a megfelelésnek fontos eleme a folyamatos fejlődés, fejlesztés, beruházás. A legutóbbi – társadalmi igényeket szolgáló – nagyberuházásunk a Hotel Kardosfa ökoturisztikai és konferenciaközpont megnyitása volt, október 17-én. Elérhetősége és szolgáltatásainak széles köre a www.hotelkardosfa.hu webcímen tekinthető meg. E beruházásunkhoz pályázati forrásokat is felhasználtunk (ROP), de ez szinte az összes fejlesztésünkre elmondható, hogy saját pénzeszközeink mellett megpróbálunk ilyen lehetőségekkel is élni.

Visszatérve a szigorúan vett erdőgazdálkodáshoz: a Nemzeti Erdőstratégiában megfogalmazott célok elérésének is egyik leghatékonyabb módja a cél – pályázat eszközrendszer egységes rendszerszemléletű kialakítása. Fontos lenne az állami kézben lévő, a mezőgazdálkodás által rentábilisan nem kezelhető területeken az erdőtelepítések nagyobb intenzitású támogatása, mivel ezzel a jövő számára értéket, a vidék számára pedig munkalehetőséget, életminőség javulást tudnánk biztosítani. Visszautalok a már említett gondolatra, hogy ez olyan hátrányos helyzetű települések, emberek boldogulását segítené elő, ahol szinte más kiút nem is látszik. Ez a fajta vidékfejlesztés saját jövőképünknek is meghatározó eleme, természetesen számos további rövid és hosszútávú célunk mellett.

Fontosnak tartjuk az erdők által megtermelt faanyag minél hatékonyabb felhasználását, s ennek érdekében számos technikai és technológiai fejlesztést kezdtünk el. Ezeknél elsőszámú szempont a természetközeliség, az erdő talajának, klímájának fokozott kímélete, melynek komoly hatása van a következő erdőgeneráció minőségére. Egy olyan nyersanyagot állítunk elő, mely mai tudásunk szerint az egyetlen megújuló megújítható, sőt növelhető erőforrás, a természet a környezet kizsákmányolása nélkül. Ez biztosítja is egyben, hogy erdei munkásra, erdészre mindig szükség van.

Igen fontos az erdőben dolgozó, az erdei munkákat irányító humán erőforrás folyamatos képzése, továbbképzése, melyre nagy figyelmet fordítunk. Szükséges ez már csak azért is mert, jelentős számítástechnikai fejlesztésekbe kezdtünk, megalkottuk a SEFANET integrált tervező – irányító – ellenőrző rendszerünket, melyet folyamatosan fejlesztünk.

A jövőnk tehát a fejlődésünk minőségének, a fejlődésünk sebességének a függvénye, melynek magas szintű biztosítása a siker záloga. Végezetül had idézzem a nagy orosz erdész, Morozov professzor szavait: „Aki a mának él füvet vet, aki a jövőnek fát ültet.

Barkóczi István

Vezérigazgató

 

Még nincs hozzászólás.
 

HIR-HALOM