A technológiai berendezéseink - kisebb átalakítást követően – alkalmassá váltak a biomassza eltüzelésére, ezért 2003 második felében két kazánt átépítettünk ennek érdekében. Ezáltal középtávon is képesek vagyunk a környező fafeldolgozó üzemek és erdőgazdaságok által biztosított tüzelőanyag felhasználásával fenntartani a termelésünket.
A fenntartható energiaszolgáltatás, a munkaerő megtartása és a környezetterhelés drasztikus csökkentése érdekében már úgynevezett biotüzeléssel is üzemeltetünk négy kazánt Ajkán, 2004-től kezdődően. Érdemes itt megemlíteni, hogy az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményéhez csatolt kiotói jegyzőkönyvben 1997 decemberében a fejlett ipari országok nagy része kötelezettséget vállalt arra, hogy csökkentsék az üvegházhatás kialakulásában szerepet játszó gázok koncentrációját. Az abbéli keretszámok elsősorban a széndioxidra vonatkoznak, amelyeknek jelentős hányadát a hagyományos fosszilis tüzelőanyagot (szén, kőolaj, földgáz) használó erőművek adják.
Magyarországon egyébiránt 2,3 millió m3 tüzifát használunk fel energiatermelésre (egy m3 tűzifa átlagos tömege 0,6 tonna). A forgalmazási állapotban közel egyharmadnyi nedvességtartalom mellett egy tonna fa energiatartalma 14,5 GJ. Az erdőgazdálkodás mostani energia-kibocsátása mintegy 24 PJ/év, amelyhez még társulnak a primer melléktermékek hulladék fa), az importból származó fűrészipari hulladékok további 4 PJ/év energiabázist képezve.
Mindezeket figyelembe véve stratégiánkban 300 ezer tonna/év megújuló bioenergia felhasználás szerepel. Az említett négy kazán korábban hibrid-fluid gőzkazánként üzemelt, amelyben a termelt hőenergiát a gőzturbinán hasznosítjuk villamosenergia-termelésre, illetve értékesítésre 2004 februárjától.
A bioenergia átalakítás legszembetűnőbb eredménye a hatásfok javulása mellett a környezetterhelésben jelentős. A fából keletkezett hamu megközelíti az egy százalékot, melynek megkötésével – a kezdeti bizonytalanságok után – a speciális filterek jó eredménnyel megbirkóznak. A fatüzelés során kéndioxid nem keletkezik, az egyéb értékek - gázok, emissziós paraméterek - a levegőarány szabályozásával jóval a határok alatt tarthatók. A termelt villamos energia értékesítése a szaktárca rendelete alapján több éven át biztosított.
A Bakonyi Erőmű Zrt. a jövőben számol a biomassza tüzelésen alapuló kondenzációs villamos energia termeléssel, mivel középtávon képesek vagyunk a környező fafeldolgozó üzemek és erdőgazdaságok által biztosított tüzelőanyag felhasználásával fenntartani termelésünket. Természetesen továbbra is keressük az egyéb, mezőgazdaságból származó, a berendezéseinkben felhasználható biomassza tüzelőanyagokat. Ezzel az átalakítással biztosítani tudjuk a gazdasági és környezetvédelmi céljaink megvalósítását, amely egyúttal erdőgazdálkodóknak biztos jövedelemforrást jelent és erdőtelepítési program végrehajtására ösztönöz, garantálva annak pénzügyi feltételeit.
Megjegyezzük, hogy a biomassza elégetésekor csak annyi széndioxid termelődik, amennyit a növényi fotoszintézis felhasznál. Így a biomassza alapú energia termelés egy lehetséges megoldást kínál az üvegházhatást okozó széndioxid kibocsátás mérséklésére. Hazánkban a jelenlegi felhasználást tekintve az erdőgazdálkodásból származó biomassza képezi a legnagyobb részarányt. Ám lehetőség van – miként már említettük – az agráriumból származó egyéb növényi és állati termékek, illetve feldolgozási melléktermékek hasznosítására is, előnyös piacot nyújtva ezen termékeknek. Ahogy mondani szokás, alap: minden olyan növény alkalmas energiahordozónak, amelynek a nedvességtartalma alacsony (negyven százaléknál kisebb) így az átalakítás során energianyereségre lehet számítani.
Nyilvánvaló, hogy a biomassza felhasználása csak látszólag tűnik egyszerűnek. Kedvezőtlen üzemviteli tapasztalataink vannak az „aprószemcsés” és szálas anyagok (korpa illetve szalma) tüzelésekor a kazán fűtőfelületeinek salakosodása miatt. Az ipari fa tüzelésekor ezt nem tapasztaljuk szerencsére, viszont kivételesen a napraforgóhéjat már sikeresen használjuk.
A Gödöllői Szent István Egyetem szakemberei – többek között – vizsgálatokat végeztek az utóbbi években elhíresült szarvasi energiafű tüzeléstechnikai jellemzőiről. Megállapították, hogy az efféle tulajdonságokkal bíró lágyszárú növények jelentős eltéréseket mutatnak a fa tüzeléstechnikai tulajdonságaitól. Az eltérések elsősorban a hamu lágyulási hőmérsékleteinél számottevőek. Ez az érték a fa hamujához képest 300-400 Cş-al alacsonyabb! Következésképpen ez okozza az ilyen típusú anyagok alkalmazása esetén tapasztalt salakosodást, illetve a lerakódást. A probléma megoldására kísérleteket is végeztünk tüzelési adalékanyagok alkalmazásával, viszont e tekintetben még nincs optimális eredmény.
A hazai biomassza tüzelésű erőművek megalakították a Biomassza Erőművek Egyesülését (BEE) azzal a céllal, hogy a tagok kidolgozzák és alkalmazzák az energiaültetvények perspektivikus termelési, telepítési és támogatási rendszerét, valamint az agráriumban keletkezett hulladékok begyűjtésének támogatási rendszerét. Szakmai fórumot teremtenek a biomassza tüzeléstechnika fejlesztésére, az elért eredmények publikálására. Ezzel teljesítve a megújuló energiákból termelt villamos energiára tett európai uniós vállalásokat illetve kötelezettségeket.
Németh Frigyes
vezérigazgató