© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
KORZÓ
KORZÓ : BUDAPEST: EL GRECO-FESTMÉNNYEL GAZDAGODOTT A SZÉPMŰVÉSZETI MÚZEUM

BUDAPEST: EL GRECO-FESTMÉNNYEL GAZDAGODOTT A SZÉPMŰVÉSZETI MÚZEUM

El Greco egy különleges, magyar vonatkozású remekművével gazdagodott a Szépművészeti Múzeum állandó kiállítása. A Gonzaga Szent Alajos képmása című festményt kedden mutatták be a sajtó képviselőinek.


    Az alkotás a MOL-Új Európa Alapítványnak köszönhetően került a múzeumba hosszú letétre, és a nagyközönség október 28-tól, az El Greco műveiből nyíló nagyszabású kiállításon láthatja majd több mint félszáz, a krétai-spanyol mestertől származó alkotás társaságában - közölte Baán László, az intézmény főigazgatója.
    A Gonzaga Szent Alajost (1568-1591) ábrázoló mellkép az első portrék közé tartozik, amelyeket El Greco Spanyolországba érkezését követően festett.
    A festmény a 20. században több magánkollekcióban is megfordult, köztük a századforduló Magyarországának talán legjelentősebb magángyűjteményével rendelkező Nemes Marcellében is, aki sok más remekművel együtt az 1910-es évek elején vételre ajánlotta a magyar államnak és a főváros vezetésének - idézte fel Baán László.
    Sajnos egyikük sem élt ezzel a lehetőséggel, így a páratlan gyűjtemény számos kiemelkedő darabja 1913-ban egy párizsi aukción talált gazdára - tette hozzá Baán László.
    Tájékoztatása szerint a remekművet a Christie's aukciósház ez év júniusi árverésén 3,6 millió dollárért vásárolta meg a MOL-Új Európa Alapítvány.
    Az alkotás több mint száz év elteltével került vissza Magyarországra és talált végleges otthonra - mondta a főigazgató, hozzátéve, hogy az új szerzeménnyel együtt összesen hat saját kezű El Greco-alkotás szerepel a múzeum spanyol gyűjteményében. Így a múzeum Spanyolországon kívül Európában a legtöbb saját kezű El Greco-festménnyel rendelkezik.
    Ismertetése szerint a festmény egy itáliai arisztokrata családból származó ifjút ábrázol, aki nagyon fiatalon kapcsolatba került a spanyol királyi családdal. A fiatalember 1585-ben belépett a jezsuita rendbe, majd 23 évesen meghalt. Halála után 1605-ben boldoggá avatták, XIII. Benedek pápa 1726-ban a fiatal diákok védőszentjévé avatta, 1926-ban pedig XI. Pius pápa valamennyi keresztény fiatal védőszentjének nyilvánította.
    Miklósa Erika operaénekes, a MOL-Új Európa Alapítvány kuratóriumi elnöke örömét fejezte ki, hogy ennyi év után a vásárlást követően a kép méltó helyére kerülhetett Európa egyik legjelentősebb spanyol festészeti gyűjteményében.
    "Az a tény, hogy ez a remekmű hosszú vándorlás és viszontagság után Budapestre került és a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében kapott helyet, nemcsak a budapesti intézmény számára kivételes esemény, hanem a nemzetközi múzeumi élet számára is az" - hangsúlyozta az eseményen Leticia Ruiz Gómez, a Szépművészeti Múzeumban október végén nyíló El Greco-kiállítás kurátora, a spanyolországi Patrimonio Nacional Királyi Gyűjteményének igazgatója.
    Az október 28-án nyíló, összesen csaknem hetven művet bemutató tárlaton a látogatók több mint félszáz saját kezű alkotást láthatnak a spanyol-krétai mestertől. A kiállítás célja, hogy széles körű áttekintést adjon El Greco életművéről, bemutatva a festő teljes formai komplexitását és nagy ívű stílusfejlődését.
    A múzeumban látható művek mellett a tárlatra több mint negyven magán- és közgyűjtemény, például a madridi Prado és a Thyssen-Bornemisza Múzeum, a toledói El Greco Múzeum, a párizsi Louvre és a londoni Nemzeti Galéria kölcsönzött alkotásokat.

  2022.10.18.
 

 

HIR-HALOM