Napi Plusz : ILLEGÁLIS BEVÁNDORLÁS: OLASZORSZÁG ÚJABB MIGRÁNSCSOPORTOT SZÁLLÍTOTT ALBÁNIÁBA |
ILLEGÁLIS BEVÁNDORLÁS: OLASZORSZÁG ÚJABB MIGRÁNSCSOPORTOT SZÁLLÍTOTT ALBÁNIÁBA
Az olasz haditengerészet hajója újabb, nyolcfős migránscsoportot szállított az albániai Shengjin táborába pénteken. Ismét egyiptomiakról és bangladesiekről van szó, akiknek feltartóztatását az olasz bíróságok korábban megtagadták.
A Libra nevű hadihajó Lampedusáról indult el a nyolc férfival, akik hétfőn kötöttek ki a dél-olaszországi szigeten. Eredetileg kilenc főről volt szó, de egyiküket idős kora és nem jó fizikai állapota miatt Olaszországban látják el.
A csoport tagjait az albániai kikötővárosba, Shengjinbe szállították: az ott október 11-én megnyitott táborban azonosítják és egészségügyi vizsgálatnak vetik alá őket, majd átszállítják a Gjaderben létesített másik albániai táborba.
Az olasz kormány október 23-án Egyiptomot és Bangladest is biztonságos országnak nyilvánította, ennek értelmében a nyolc férfi illegális bevándorlónak számít, és visszatoloncolhatják őket hazájukba.
A migránsok feltartóztatását és kiutasítását a római idegenrendészet rendeli el, de a jogi gyakorlat szerint az arra kijelölt bíróságoknak engedélyezniük kell a hatósági döntést. A következő napokban derül ki, hogy ennek a migránscsoportnak az esetében a bíróságok ellenjegyzik-e a belügyi szervek határozatát.
Az első, szintén egyiptomiakból és bangladesiekből álló, tizenkétfős migránscsoport október 15-én érkezett meg Albániába, de akkor a bíróság nemet mondott a feltartóztatásukra, így a férfiakat visszaszállították Olaszországba.
A bíróság úgy vélte, Egyiptom és Banglades nem számít “teljes mértékben” biztonságos országnak: ezért a bevándorlókat először olaszországi táborokban helyezték el, majd nagy részüket onnan is kiengedték. Jelenleg szabadon mozoghatnak az ország területén, és menedékkérelmük elbírálására várnak.
A római kormány ezt követően törvényerejű rendelettel fektette le a biztonságos országok listáját, amelyen Egyiptom és Banglades is szerepel, valamint Tunézia és Algéria is. A rendeletet a parlamentnek még az év vége előtt szavazással kell megerősítenie, ami nem lesz probléma, hiszen a jobbközép többséggel bír.
Az utóbbi hetekben az olaszországi kitoloncolási táborokban feltartóztatott bangladesi, szenegáli és ghánai állampolgárok panasza nyomán Bologna, Róma, Catania és Palermo bírósága is felülbírálta a kormány döntését, és az Európai Unió Bíróságától kért jogorvoslatot.
A belügyminisztérium minden egyes esetben a Semmítőszékhez fordult, amely december 4-ig határoz a kérdésben.
Egyiptom biztonságos ország - jelentette ki pénteken Matteo Piantedosi belügyminiszter. Hangoztatta: a kormány az európai jog tiszteletben tartásával jár el, annál is inkább, mivel előrevetíti az Európai Unió 2026 júniusától életbe lépő migrációs és menekültügyi paktumát, amely módosítani fogja az országok biztonságosságának meghatározását.
“Azt akarom, hogy ezek a kommunista bírók azzal a vasutassal beszéljenek, akit egy egyiptomi késsel megszúrt, és azzal a kislánnyal, akit egy bangladesi erőszakolt meg, miután a bírák azt állítják, hogy ezeket a bűnözőket nem utasíthatjuk ki” - jegyezte be Matteo Salvini közösségi oldalán az utóbbi napok migránsok által elkövetett bűncselekményeire utalva.
Év eleje óta majdnem 58 ezren érkeztek az olaszországi partokra a tavalyi év januárja és novembere között mért több mint 145 ezerhez képest. A bevándorlók legnagyobb csoportját a bangladesiek alkotják, majd a szíriaiak, tunéziaiak és egyiptomiak következnek.
November elseje óta felerősödtek az érkezések, és Lampedusán nyolc nap alatt több mint kétezren kötöttek ki.
2024.11.08.
|