© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam
© A Gazdaság és Közélet online változata - XX. évfolyam

 

NAPI PLUSZ  - HÍR-HALOMÉTEL, ITAL...  - KORZÓ    - FACEBOOK   - X 

 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos
 

 https://twitter.com/CsitariPress

Blog

https://hu.euronews.com/ 

IMPRESSZUM
 

 

 

 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

 

 Klikk a Képre!

 

 

Gazdaság és Közélet 2006-2025

 
Forgalom
Indulás: 2006-09-02
 
KORZÓ
KORZÓ : CÉSAR-DÍJ - TAROLT AZ EMILIA PÉREZ

CÉSAR-DÍJ - TAROLT AZ EMILIA PÉREZ

Tarolt az Emilia Pérez a francia filmakadémia által odaítélt César-díjak kiosztóján: a Jacques Audiard rendezésében készült spanyol nyelvű zenés filmet hét kategóriában díjazták péntek este.


    A vasárnapi Oscar-díjkiosztón a legtöbb, 13 kategóriában jelölt francia alkotás kapta meg hazájában a legjobb filmnek és a legjobb rendezésnek, valamint a legjobb adaptációnak (Jacques Audiard), a legjobb filmzenének (Camille és Clément Ducol), a legjobb fényképezésnek (Paul Guilhaume), a legjobb hangmérnöki munkának (Erwan Kerzanet, Aymeric Devoldere, Cyril Holtz és Niels Barletta) és a legjobb vizuális effekteknek (Cédric Fayolle) járó César-szobrot.
    A Franciaországban a közönség és a kritikusok körében is népszerű 72 éves Jacques Audiard-nak ez a tizedik játékfilmje, valamennyinek a főhősei marginalizált, furcsa emberek.
    Az Emilia Pérez a francia Boris Razon 2018-ban-ban megjelent Écoute című regényének egyik fejezete alapján készült, amelyben egy mexikói drogkartell erőszakos és dúsgazdag vezetője gyökeresen meg akarja változtatni az életét: nővé átoperáltatva magát megpróbál kilépni a bűnözői alvilágból, a múltja azonban utoléri.
    A vállaltan meseszerű alkotás a West Side Storyhoz hasonló nagy zenés filmek hagyománya szerint az emancipáció, a szegénység és az erőszakos társadalmi viszonyok kérdéseire koncentrál, ötvözve a mexikói társadalmi erőszakot a dél-amerikai és a klasszikus francia sanzonokra koreografált, videóklipszerű táncos jelenetekkel.
    A zenés thrillert a tavalyi cannes-i filmfesztiválon mutatták be, ahol elnyerte a zsűri díját és a négy főszereplő (két világsztár, Selena Gomez és Zoe Saldana, a mexikói Adriana Paz, valamint a címszerepet alakító spanyol transznemű színésznő, Karla Sofía Gascón) megosztva megkapta a legjobb női alakítás díját.
    A díjátadó másik nagy győztese a négy kategóriában díjazott L'Histoire de Souleymane (Szulejmán története) című film. A Boris Lojkine rendezésében készült dokumentarista játékfilm Párizsban játszódik, főhőse pedig egy biciklis ételfutárként dolgozó illegális bevándorló. A főszerepet alakító guineai Abou Sangaré vehette át a legígéretesebb színész díját, s ez a film érdemelte ki a legjobb női mellékszereplőnek (Nina Meurisse), a legjobb forgatókönyvnek (Boris Lojkine és Delphine Agut) és a legjobb vágásnak (Xavier Sirven) járó César-díjat is.
    A párizsi Olympia koncertteremben rendezett 50. César-díjátadó elnöke Catherine Deneuve filmsztár volt, aki Ukrajnának ajánlva nyitotta meg az estet, amelyen a legtöbb, 14 jelölést, a francia mozikban 14 millió nézőt vonzott Monte Cristo grófja kapta. A Pierre Niney főszereplésével készült kalandfilm ebből kettőt tudott díjra váltani a legjobb díszletért (Stéphane Taillasson) és a legjobb jelmezért (Thierry Delettre).
    A legjobb színésznek járó szobrot Karim Leklounak ítélte a filmakadémia a cannes-i filmfesztiválon bemutatott Le Roman de Jim (Jim regénye) című filmben nyújtott alakításáért. A romantikus filmet Arnaud Larrieu és Jean-Marie Larrieu rendezte. A legjobb színésznő Hafsia Herzi lett a Stéphane Demoustier rendezésében készült Borgo című thriller főszereplőjeként.
    A legígéretesebb színésznőnek járó Césart Maiwene Barthélémy vehette át a szintén Cannes-ban debütált Boldogok a sajtkészítők című filmben nyújtott játékáért. Az alkotás rendezője Louise Courvoisier. Ez a mű érdemelte ki a legjobb elsőfilmnek járó szobrot is.
    A legjobb külföldi filmnek járó díjat az Oscar-díjas Érdekvédelmi terület, Jonathan Glazer rendezése kapta a francia filmakadémiától.
    A legjobb férfi mellékszereplő díját Alain Chabat vehette át a Dübörgő szívek című szerelmes filmben nyújtott alakításáért. A filmet Gilles Lellouche rendezte.
    Az életműért járó tiszteletbeli César-díjat idén a 92 éves Oscar-díjas Costa-Gavras görög-francia filmrendező, a politikai dráma mestere, a Z, avagy egy politikai gyilkosság anatómiája és az Eltűntnek nyilvánítva című filmklasszikusok alkotója vehette át. Tiszteletbeli César-díjat adományozott a filmakadémia Julia Roberts amerikai filmsztárnak is, akinek Clive Owen angol színész nyújtotta át az elismerést.

  2025.03.01.
 

 

HIR-HALOM