KORZÓ : MÁTYÁS KIRÁLY A VILÁGSAJTÓBAN: A MEGTALÁLT KOPONYÁRÓL ÍRNAK A JERUSALEM POSTTÓL AZ INDEPENDENTIG |
MÁTYÁS KIRÁLY A VILÁGSAJTÓBAN: A MEGTALÁLT KOPONYÁRÓL ÍRNAK A JERUSALEM POSTTÓL AZ INDEPENDENTIG

Igen széles nemzetközi visszhangot keltett az a feltételezés, hogy megtalálhatták Mátyás király földi maradványait, azonosítva koponyáját. A brit Independent az egyik legelső európai hivatásos hadsereg létrehozását, a New York Post a tudományok, művészetek támogatását is megemlíti a magyar uralkodó érdemei között.
A Kolozsvár főterén álló Mátyás király lovas szobor – Fadrusz János leghíresebb alkotása – fotójával indít a Jerusalem Post nemrég megjelent beszámolója. A lap az Adevarul című román napilapra hivatkozva írja: „Magyar régészek úgy vélik, hogy Corvin Mátyás király maradványaira bukkanhattak egy székesfehérvári nemzeti emlékhelyen. A lehetséges felfedezés, bár DNS-elemzéssel még nem erősítették meg, izgalmat keltett a történészek és a közvélemény körében egyaránt. A felfedezés középpontjában egy „I (individual)/10” feliratú koponya áll, amelyet 2002-ben tártak fel az egykori Szűz Mária-bazilika helyén, amely egykor a középkori magyar királyok koronázási és temetkezési helye volt.”
A lap kitér arra, hogy a bazilikát a 19. század elején lerombolták, miután évszázadokig elhanyagolták és megrongálták, többek között az oszmán törökök.
Gábor Emese, a László Gyula Kutatóközpont munkatársa 2023-ban a bazilikában talált koponyák alapján grafikai rekonstrukciósorozatot készített. Az I/10-es egyén arcszerkezete hasonlóságot mutatott Corvin Mátyás király törvénytelen, de elismert fiának, Corvin Jánosnak a koponyájával. Corvinus János maradványait korábban a horvátországi Lepoglaván találták meg – közli az izraeli lap.
Az Adevarul nem mulasztja el a Wikipédia – nyilván a lexikon román nyelvű változata – szócikkét idézve kifejteni, hogy Mátyás királynak román felmenői voltak. Néhány esztendeje a Magyarságkutató Intézet azonosította a Hunyadi-család genom szekvenciáját, s adataik nem támasztják alá a család román származását.
A román lap is idézi a Magyarságkutató Intézet közleményét Mátyás esetleges maradványainak meglelése ügyében. Eszerint „a sajtóban megjelent Mátyás király csontvázával kapcsolatos állítások egyelőre nincsenek igazolva. A hipotézis tudományos ellenőrzése folyamatban van”.
Legendás középkori király koponyája kerülhetett elő a romtemplomban – így számol be a Fox News a leletről. „Corvin Mátyás 1458 és 1490 között uralkodott Magyarország és Horvátország királyaként” – írja az amerikai hírtelevízió híroldala. Egy középkori templomban nemrég koponyát találtak – és egy szakértő szerint egy legendás európai királyé lehet – közli a Gábor Emese, a Magyarországon élő arcrekonstrukciós szakember és portrészobrász, aki a Fox News Digitalnak beszélt a felfedezésről.
A koponyát a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilika csonttárában találták meg. Az Igazságos Mátyás néven emlegetett középkori király a magyar hadsereg átszervezéséről és az igazságügyi reformok bevezetéséről ismert. A ma régészeti lelőhelyként működő Nagyboldogasszony-bazilika évszázadokon át magyar királyok temetkezési helye volt – tájékoztat a Fox News.
„(A koponya) külső jellemzői is kivételes jelentőségűek: a csontfelületen megfigyelt zöldes elszíneződés valószínűleg egy valaha viselt fémkorona jelenlétére utal, amely az oxidáció révén nyomokat hagyott” – idézi a hírtelevíziós híroldal Gábor Emesét, aki szerint a kutatás új fényt vethet Corvin Mátyás külsejére és személyére, valamint a magyar műemlékekben még rejtőző történelmi kincsekre is.
Az Encyclopedia Britannicát idézi Mátyással kapcsolatban a The New York Post, amely szintén beszámol a leletről. A brit lexikon szócikke úgy fogalmaz:
Mátyás a múzsák barátjaként az egyik legelső európai vezető volt, aki üdvözölte a reneszánszot.
Gábor Emese plasztikus arcrekonstrukciókat is készített a vizsgált koponyákról, hogy segítsen szemléltetni az arcvonásokat – ezt már az Independent írta, bemutatva a magyar kutató munkáját. „Gábor összehasonlította a koponyát Corvin Mátyás fiának koponyájával – és hasonló arcmorfológiát talált” – derül ki a lap cikkéből.
Az Independent szintén hangsúlyozza, hogy Mátyás királysága az elsők között fogadta be az Olaszországból kiinduló reneszánszt, amely a művészet és a tudomány új korszakát indította el. Könyvtára – a Bibliotheca Corviniana – az egyik legnagyobb könyvgyűjtemény volt akkoriban Európában. Arról is ismert, hogy ő hozta létre a középkori Európa egyik legkorábbi hivatásos, állandó hadseregét, amely kulcsszerepet játszott a betörő oszmánok kiűzésében.
A Szűz Mária-bazilika, ahol a koponyát megtalálták, a középkori magyar királyok koronázási és temetkezési helye volt. A 19. században azonban ezt is lerombolták, miután évszázadokig tartó károkat szenvedett, többek között a törökök által – foglalta össze a brit lap.
2025.05.10.
|