Napi Plusz : TUDOMÁNYOS ÁTTÖRÉS: MÁR A BAKTÉRIUMOKNÁL IS KÜSZÖBÖN AZ MRNS-ALAPÚ VAKCINA |
TUDOMÁNYOS ÁTTÖRÉS: MÁR A BAKTÉRIUMOKNÁL IS KÜSZÖBÖN AZ MRNS-ALAPÚ VAKCINA

A Tel-Avivi Egyetem és az Izraeli Biológiai Kutatóintézet kutatói kifejlesztették a világ első mRNS-alapú védőoltását egy halálos, antibiotikum-rezisztens baktérium ellen. Az új vakcina állatkísérletekben 100 százalékos védelmet biztosított a tüdőpestis ellen, és új utakat nyithat meg a bioterror elleni védekezésben és a kórházi fertőzések megelőzésében – írja a The Times Of Israel.
A kutatás vezetője Dan Peer professzor, a precíziós nanogyógyászat laboratóriumának igazgatója volt. Egy együttműködés keretében a csapatában dolgozott Edo Kon, Inbal Hazan-HaLevy és a PhD-hallgató, Shani Benarroch, az IIBR tudósaival együttműködésben. Az áttöréses kutatás az Advanced Science című tudományos folyóirat címlapjára is felkerült.
A vakcina a COVID-19 elleni mRNS-alapú oltásokhoz hasonlóan lipid nanorészecskék segítségével juttatja el az immunválaszt kiváltó genetikai információt a szervezetbe. A fejlesztés különösen jelentős, mivel a baktériumok – a vírusoktól eltérően – önállóan is képesek szaporodni és fehérjéket termelni, így az eddigi vírusokra kifejlesztett mRNS-vakcinák technológiája önmagában nem volt alkalmazható rájuk. A kutatók a Yersinia pestis baktérium tüdőn keresztül fertőző változatát vették célba.
Ez a rendkívül agresszív kórokozó, amely a középkori „fekete halál” járványt is okozta, ma is előfordul például Madagaszkáron, és ha nem kezelik azonnal antibiotikumokkal, a túlélési esély gyakorlatilag nulla.
„A levegőben terjedő fertőzések mindig nagyobb kihívást jelentenek, mint a csípések útján terjedők” – magyarázta Dan Peer. Az új oltóanyag két különböző bakteriális fehérjét tartalmazó bivalens mRNS-vakcina, amely két dózis után teljes védelmet nyújtott az állatkísérletek során.
„Rájöttünk, hogy egyetlen antigén nem elég kettőre van szükség a hatékony immunválasz kiváltásához, és két adag vakcinára a teljes védelemhez” – mondta Peer. „Több állatmodellen is teszteltük, és mindegyik esetben 100 százalékos védelmet értünk el.”
A fejlesztés nemcsak a járványokkal szembeni védekezésben lehet kulcsfontosságú, hanem a kórházi fertőzések megelőzésében is, amelyek évente körülbelül 5 ezer ember halálát okozzák Izraelben.
A kutatók jövőbeli célja olyan kombinált vakcinák létrehozása, amelyekkel a kórházba kerülő betegeket már a leggyakoribb, gyógyszerrezisztens baktériumtörzsek ellen is immunizálni lehetne. Az antibiotikum-rezisztens fertőzések az Egészségügyi Világszervezet és az amerikai Járványügyi Hivatal szerint is globális egészségügyi fenyegetést jelentenek. Egyes baktériumtörzseket a hadseregek és védelmi minisztériumok potenciális bioterror-fegyverként tartanak számon.
„Nem akarunk ilyesmire gondolni, de a lehetőség elméletileg adott, akárcsak az atombombánál. Senki nem akarja használni, de mindenki szeretné birtokolni” – jegyezte meg Peer. „A világ tele van vírusokkal, baktériumokkal és parazitákkal. Mindig fennáll egy újabb világjárvány lehetősége. De ha ilyen vakcináink vannak, biztosíthatjuk, hogy az emberek túléljenek” – tette hozzá a professzor.
2025.07.14.
|