Napi Plusz : ÖSSZEOMLOTT AZ ENSZ IZRAEL-ELLENES VIZSGÁLÓBIZOTTSÁGA, MINDHÁROM BIZTOS LEMONDOTT |
ÖSSZEOMLOTT AZ ENSZ IZRAEL-ELLENES VIZSGÁLÓBIZOTTSÁGA, MINDHÁROM BIZTOS LEMONDOTT

Egy héttel azután, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter szankciókat vezetett be Francesca Albanese ENSZ-megbízott ellen, teljesen összeomlott az Izraelt vizsgáló ENSZ-bizottság vezetése. A három fős testület minden tagja lemondott, ami a bizottság feloszlását vetíti előre – írja az Israel Hayom.
Lemondott az Egyesült Nemzetek Szervezetének független vizsgálóbizottsága mindhárom tagja, akik az izraeli megszállt palesztin területeken zajló eseményeket vizsgálták. A bizottság vezetője, Navi Pillay, valamint Miloon Kothari és Chris Sidoti bejelentették távozásukat, alig egy héttel azt követően, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter szankciókat rendelt el Francesca Albanese ENSZ-különmegbízott ellen.
Rubio azzal indokolta Albanese szankcionálását, hogy az ENSZ-tisztviselő „jogtalan és szégyenteljes módon próbált nyomást gyakorolni a Nemzetközi Büntetőbíróságra”, hogy az indítson eljárásokat amerikai és izraeli tisztségviselők, valamint vállalatok és üzleti vezetők ellen.
A Washington Free Beacon beszámolója szerint Albanese több nemzetközi céget is „fenyegető hangvételű levelekkel” keresett meg, amelyekben felszólította őket, hogy szakítsák meg üzleti kapcsolataikat Izraellel, különben „büntetőjogi felelősségre vonással” kell számolniuk.
A három biztos egyidejű távozása az egész bizottság megszűnésének lehetőségét vetíti előre. A testületet 2021-ben hozta létre az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, főként palesztin kezdeményezésre, az Iszlám Együttműködés Szervezetének támogatásával. A bizottság célja a palesztin–izraeli konfliktus „gyökereinek” feltárása volt.
Izrael támogatóinak álláspontja szerint a bizottság kezdettől fogva elfogult volt. Több vezetőjét is azzal vádolták, hogy szélsőséges nyilatkozatokat tettek Izrael ellen – Pillay többször apartheid államnak nevezte Izraelt, Kothari pedig azt állította, hogy a közösségi médiát „nagyobbrészt a zsidó lobbi irányítja”.
Pillay lemondását „életkori, egészségügyi okokkal, valamint más kötelezettségeinek súlyával” indokolta.
Az ENSZ Watch civil szervezet azonban ünnepelte a fejleményeket, és úgy nyilatkozott, hogy „az ENSZ Izrael-ellenes inkvizíciójának építőmesterei menekülnek a süllyedő hajóról”.
Hillel Neuer, az ENSZ Watch igazgatója úgy fogalmazott: „A három biztos lemondása már rég esedékes volt. Ez a bizottság előítéleteken alapult – Izrael célba vétele miatt hozták létre, miközben figyelmen kívül hagyták Hamászt, a Hezbollahot és a Palesztin Hatóságot. A tagokat kifejezetten azért választották ki, mert ellenségesek a zsidó állammal szemben.”
Francesca Albanese, akit most szankcionáltak, korábban kétségbe vonta a Hamász terrorizmusának súlyát, azt állította, hogy a CIA és a Moszad állt a 2015-ös párizsi terrortámadás mögött, és azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy „a zsidó lobbi uralma alatt áll”.
A bizottság teljes vezetésének távozása komoly kérdéseket vet fel annak jövőjével kapcsolatban, és sokak szerint egy egyoldalúan elfogult ENSZ-mechanizmus végét jelentheti.
2025.07.15.
|